Andrzej Pełka w Muzeum Śląskim w Katowicach

Ten artykuł dodałem 9.06.2016 roku

Zwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach doszukałem się wątku związanego z tematyką bloga. Bardzo chętnie opisuję potem tego typu znaleziska. Wiem, że nie każdy radomszczanin zdaje sobie sprawę z tego, że gdzieś w Polsce można znaleźć coś, co jest związane z naszym miastem lub okolicami.

muzeum_slaskie_katowice_zewnatrz

Muzeum Śląskie w Katowicach to nowoczesna placówka, zawierająca zbiory o różnej tematyce – od archeologii, przez etnografię, fotografię, historię i szeroko pojętą sztukę. Główna siedziba muzeum znajduje się przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Jedna ze stałych wystaw tam prezentowanych nosi nazwę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Moim zdaniem jest to najciekawsza wystawa, która zainteresuje nie tylko miłośników dawnych dziejów. Zobaczyć tam można m.in. wnętrze tradycyjnego domu śląskiego, wnętrze pokoju w hotelu robotniczym, dużo miejsca poświęcono trzem powstaniom śląskim oraz tradycyjnym potrawom. Co ciekawe, audioprzewodników można słuchać także po śląsku!

A teraz do sedna. Andrzej Pełka to jedna z dziewięciu osób, które zostały zastrzelone podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. O Andrzeju Pełce pisałem już w tym miejscu. Przechodząc przez kolejne wątki historii Śląska, natrafiłem niemal przy samym końcu na miejsce poświęcone pacyfikacji. Najpierw, na czarnej tablicy znalazłem opis tego wydarzenia. Przeczytałem tam m.in.:

(…) od kul funkcjonariuszy ZOMO zginęło dziewięciu górników. Ich biografie są symbolicznym dopełnieniem opowieści o losach mieszkańców Śląska w okresie PRL. Część z nich mieszkała tutaj od zawsze, ale większość przyjechała w poszukiwaniu pracy z najdalszych zakątków Polski.”

muzeum_slaskie_katowice_sciana_tablica_szuflady

Ciekawie zaprezentowano noty biograficzne wszystkich dziewięciu górników. Ze ściany zbudowanej z cegieł wystają małe szuflady podpisane nazwiskami. Otwierając je, można przeczytać kilka zdań na temat danej osoby. O Andrzeju Pełce napisano m.in., że był najmłodszym z poległych. Umieszczono tam też jego zdjęcie.

muzeum_slaskie_katowice_szuflada_pelka

Muszę przyznać, że to ciekawa forma prezentacji tamtych wydarzeń, o ile w ogóle można wspominać pacyfikację w kontekście tego, czy coś jest interesujące. W każdym razie polecam odwiedzenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Sztampowo napiszę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie zainteresowało także np. wnętrze PRL-owskiego mieszkania, wydawało się bardzo znajome… Ale to już zupełnie inna historia…

1426 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: