Brama dobryszyckiego cmentarza i pamiątka z 1937 roku

Cmentarz parafialny w Dobryszycach powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Zachowały się informacje mówiące, że w 1817 roku pochówek odbył się w obecnym miejscu. Wcześniej zmarłych chowano wokół kościoła parafialnego, chociaż od razu nie zrezygnowano z tego miejsca całkowicie gdy powstał nowy cmentarz.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wchodząc furtką na teren cmentarza dostrzec można fragment częściowo zatynkowanego napisu. Widać to na poniższych zdjęciach. Moim zdaniem całość brzmiałaby następująco (w nawiasach to, co ukryte i czego się domyślam, oryginalna pisownia tego, co odkryte):

(MUR WYBU)DOWANY
(PRZEZ PA)RAFJAN
(I KS. S.) MILEWSKIEGO
W ROKU
1937

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Ks. Stanisław Milewski był proboszczem parafii Dobryszyce w latach 1936-1955. Uczył także w miejscowych szkołach, a podczas drugiej wojny światowej był przewodniczącym Gminnej Delegatury Rady Opiekuńczej Powiatowej. Zmarł w 1985 roku, jest pochowany na cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie. Zdjęcie księdza Milewskiego oraz parafian w 1939 roku można zobaczy w innym moim wpisie, tutaj. Napis na bramie dobryszyckiego cmentarza mógłby być ciekawą pamiątką po tym księdzu i dawnych parafianach. Zapewne niewielkim kosztem można odkryć całą tablicę.

1167 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj