Budynek przy przystanku kolejowym Kamieńsk

Ten artykuł dodałem 28.03.2021 roku

Przy przystanku kolejowym Kamieńsk, tuż obok przejazdu przez tory znajduje się budynek o ciekawej formie.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Został on wzniesiony przez mieszkańców najprawdopodobniej w 1923 roku, kiedy powstał tam przystanek o nazwie Nowy Kamińsk (Nowy Kamieńsk). Warto przy tym zaznaczyć, że stacja o nazwie Kamińsk (Kamieńsk) istniała już wcześniej, ale było to zupełnie inne miejsce – dziś to stacja Gomunice. O zmianach w nazewnictwie oraz lokalizacji tych przystanków pisałem tutaj.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Budynek przy przystanku jest opuszczony. Okna są zamurowane a do środka prowadzą tylko jedne drzwi od strony drogi z miasta. Ciekawie prezentuje się narożnik z podcieniem, kiedyś tamtędy można było wejść do środka. Nad łukiem wejściowym zachował się szyld z nazwą przystanku. W ostatnich latach wymieniono cały dach i pojawił się pomysł, aby zorganizować w środku jakiś punkt usługowy. Te plany chyba muszą jeszcze zaczekać.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

360 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)