Budynek przy ul. Kościuszki 10 w Radomsku

Ten artykuł dodałem 2.12.2018 roku

Przy ul. Kościuszki 10 znajduje się budynek, w którym na przestrzeni dziejów mieściło się wiele organizacji. Postaram się poniżej wymienić ich możliwie jak najwięcej.

kosciuszki_10_2018_1

W czasach drugiej wojny światowej mieściła się tam siedziba NSDAP, czyli Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, sprawująca totalitarną władzę na podległym terenie. Dotarłem do dwóch zdjęć przedstawiających budynek z zewnątrz oraz do jednego zdjęcia ze środka.

kosciuszki10_nac_sygn2-4825Siedziba NSDAP, fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, więcej informacji można znaleźć tutaj.

kosciuszki10_nsdap_1Siedziba radomszczańskiego NSDAP. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

kosciuszki10_nsdap_2Wnętrze siedziby NSDAP w Radomsku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

Po drugiej wojnie światowej w budynku tym mieściła się siedziba powiatowych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 90. XX wieku stacjonowała tam zlikwidowana już Straż Miejska. Na budynku można jeszcze zauważyć podniszczoną tablicę wskazującą, że kiedyś znajdowało się tam Zaoczne Liceum Ogólnokształcące. Z kolei pod oknem na piętrze widnieje tabliczka mówiąca iż kiedyś w budynku mieściła się siedziba Rady Powiatowej partii Unia Pracy. Z ciekawostek – kiedyś zupełnie przypadkiem natrafiłem na drewnianą linijkę, która miała wybitą pieczątkę producenta z adresem właśnie przy ul. Kościuszki 10.

kosciuszki_10_2018_2

Obecnie budynek jest użytkowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ma tam też siedzibę Liga Obrony Kraju. Jeśli macie jakieś inne informacje związane z tym budynkiem – będę czekał na wiadomości.

2059 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: