Budynek przy ul. Kościuszki 10 w Radomsku

Przy ul. Kościuszki 10 znajduje się budynek, w którym na przestrzeni dziejów mieściło się wiele organizacji. Postaram się poniżej wymienić ich możliwie jak najwięcej.

kosciuszki_10_2018_1

W czasach drugiej wojny światowej mieściła się tam siedziba NSDAP, czyli Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, sprawująca totalitarną władzę na podległym terenie. Dotarłem do dwóch zdjęć przedstawiających budynek z zewnątrz oraz do jednego zdjęcia ze środka.

kosciuszki10_nac_sygn2-4825Siedziba NSDAP, fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, więcej informacji można znaleźć tutaj.

kosciuszki10_nsdap_1Siedziba radomszczańskiego NSDAP. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

kosciuszki10_nsdap_2Wnętrze siedziby NSDAP w Radomsku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

Po drugiej wojnie światowej w budynku tym mieściła się siedziba powiatowych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 90. XX wieku stacjonowała tam zlikwidowana już Straż Miejska. Na budynku można jeszcze zauważyć podniszczoną tablicę wskazującą, że kiedyś znajdowało się tam Zaoczne Liceum Ogólnokształcące. Z kolei pod oknem na piętrze widnieje tabliczka mówiąca iż kiedyś w budynku mieściła się siedziba Rady Powiatowej partii Unia Pracy. Z ciekawostek – kiedyś zupełnie przypadkiem natrafiłem na drewnianą linijkę, która miała wybitą pieczątkę producenta z adresem właśnie przy ul. Kościuszki 10.

kosciuszki_10_2018_2

Obecnie budynek jest użytkowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ma tam też siedzibę Liga Obrony Kraju. Jeśli macie jakieś inne informacje związane z tym budynkiem – będę czekał na wiadomości.

2528 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj