Budynek przy ul. Kościuszki 10 w Radomsku

Ten artykuł dodałem 2.12.2018 roku

Przy ul. Kościuszki 10 znajduje się budynek, w którym na przestrzeni dziejów mieściło się wiele organizacji. Postaram się poniżej wymienić ich możliwie jak najwięcej.

kosciuszki_10_2018_1

W czasach drugiej wojny światowej mieściła się tam siedziba NSDAP, czyli Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, sprawująca totalitarną władzę na podległym terenie. Dotarłem do dwóch zdjęć przedstawiających budynek z zewnątrz oraz do jednego zdjęcia ze środka.

kosciuszki10_nac_sygn2-4825Siedziba NSDAP, fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, więcej informacji można znaleźć tutaj.

kosciuszki10_nsdap_1Siedziba radomszczańskiego NSDAP. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

kosciuszki10_nsdap_2Wnętrze siedziby NSDAP w Radomsku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

Po drugiej wojnie światowej w budynku tym mieściła się siedziba powiatowych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 90. XX wieku stacjonowała tam zlikwidowana już Straż Miejska. Na budynku można jeszcze zauważyć podniszczoną tablicę wskazującą, że kiedyś znajdowało się tam Zaoczne Liceum Ogólnokształcące. Z kolei pod oknem na piętrze widnieje tabliczka mówiąca iż kiedyś w budynku mieściła się siedziba Rady Powiatowej partii Unia Pracy. Z ciekawostek – kiedyś zupełnie przypadkiem natrafiłem na drewnianą linijkę, która miała wybitą pieczątkę producenta z adresem właśnie przy ul. Kościuszki 10.

kosciuszki_10_2018_2

Obecnie budynek jest użytkowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ma tam też siedzibę Liga Obrony Kraju. Jeśli macie jakieś inne informacje związane z tym budynkiem – będę czekał na wiadomości.

673 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.