Budynek przy ul. Żeromskiego 14

Ten artykuł dodałem 27.09.2020 roku

Przy ul. Żeromskiego znajduje się ciekawa kamienica. Według przewodnika po The Kesselman Museum znajdował się tam kiedyś cheder i sztybl.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Cheder znajdował się w drewnianym pomieszczeniu w ogrodzie. Była to żydowska szkoła o charakterze religijnym. Utrzymywała ją miejscowa gmina żydowska. Sztybl należał do rzeźników. Był to mały, skromny dom modlitewny dla chasydów. Takich sztybli było w Radomsku całkiem sporo. Przed budynkiem znajduje się podniszczona już tablica The Kesselman Museum o numerze 44.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

935 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)