Cmentarz choleryczny w Jasieniu

Ten artykuł dodałem 6.10.2016 roku

W lesie w miejscowości Jasień (gmina Kobiele Wielkie) znajdują się pozostałości po cmentarzu cholerycznym. Właściwie jedyną pamiątką po tym obiekcie jest wysoki drewniany krzyż.

cmentarz_choleryczny_jasien_1

cmentarz_choleryczny_jasien_2

cmentarz_choleryczny_jasien_3

O samym cmentarzu niewiele wiadomo. Powstał najprawdopodobniej w XIX wieku. Ilu ludzi zostało tutaj pochowanych – trudno ocenić, bo nie zachowały się żadne pozostałości po grobach. Miejsce to jest położone w dość niedostępnym miejscu. Krzyża nie widać z pobliskiej drogi. Trzeba wejść w leśny dukt (samochód odpada), a po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo i gdzieś tam szukać celu. Pomocne będą współrzędne geograficzne, które można wpisać do nawigacji w smartfonie. Oto one: 51° 00′ 31.02″N, 19° 34′ 29.02″E.

cmentarz_choleryczny_jasien_4Z głównej drogi należy skręcić w ten leśny dukt.

Krzyż ma kilka metrów wysokości, jest drewniany. Na złączeniu ramion znajduje się wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, a nad nim blaszany daszek, mający chronić figurkę przed deszczem lub śniegiem.

cmentarz_choleryczny_jasien_5

mapa_wig_1935_p45_s29_fragment_krzyz_cmentarz_choleryczny_jasien

Lokalizacja cmentarza jest widoczna na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935 roku. Tam oznaczono to miejsce, które w legendzie mapy oznacza krzyż lub figurę religijną.

419 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj