Cmentarz choleryczny w Jasieniu

Ten artykuł dodałem 6.10.2016 roku

W lesie w miejscowości Jasień (gmina Kobiele Wielkie) znajduje się pozostałość po cmentarzu cholerycznym. Pamiątką po tym obiekcie jest wysoki drewniany krzyż.

cmentarz_choleryczny_jasien_1

cmentarz_choleryczny_jasien_2

cmentarz_choleryczny_jasien_3

O samym cmentarzu niewiele wiadomo. Powstał najprawdopodobniej w XIX wieku. Ilu ludzi zostało tutaj pochowanych – trudno ocenić, bo nie zachowały się żadne pozostałości po grobach. Miejsce to jest położone w dość niedostępnym miejscu. Krzyża nie widać z pobliskiej drogi. Trzeba wejść w leśny dukt (samochód odpada), a po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo i gdzieś tam szukać celu. Pomocne będą współrzędne geograficzne, które można wpisać do nawigacji. Oto one: 51° 00′ 31.02″N, 19° 34′ 29.02″E.

cmentarz_choleryczny_jasien_4Z głównej drogi należy skręcić w ten leśny dukt.

Krzyż ma kilka metrów wysokości, jest drewniany. Na złączeniu ramion znajduje się wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, a nad nim charakterystyczny blaszany daszek.

cmentarz_choleryczny_jasien_5

mapa_wig_1935_p45_s29_fragment_krzyz_cmentarz_choleryczny_jasien

Na współczesnych mapach trudno szukać tego cmentarza. Lokalizacja jest jednak widoczna na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935 roku. Tam oznaczono to miejsce, które w legendzie mapy oznacza krzyż lub figurę religijną.

1271 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.