Cmentarz choleryczny w Jasieniu

Ten artykuł dodałem 6.10.2016 roku

W lesie w miejscowości Jasień (gmina Kobiele Wielkie) znajduje się pozostałość po cmentarzu cholerycznym. Pamiątką po tym obiekcie jest wysoki drewniany krzyż.

cmentarz_choleryczny_jasien_1Październik 2016 r., fot. Paweł Dudek

cmentarz_choleryczny_jasien_2Październik 2016 r., fot. Paweł Dudek

cmentarz_choleryczny_jasien_3Październik 2016 r., fot. Paweł Dudek

O samym cmentarzu niewiele wiadomo. Powstał najprawdopodobniej w XIX wieku. Ilu ludzi zostało tutaj pochowanych – trudno ocenić, bo nie zachowały się żadne pozostałości po grobach. Miejsce to jest położone w dość niedostępnym miejscu. Krzyża nie widać z pobliskiej drogi. Trzeba wejść w leśny dukt (samochód odpada), a po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo i gdzieś tam szukać celu. Pomocne będą współrzędne geograficzne, które można wpisać do nawigacji. Oto one: 51° 00′ 31.02″N, 19° 34′ 29.02″E.

cmentarz_choleryczny_jasien_4Z głównej drogi należy skręcić w ten leśny dukt. Październik 2016 r., fot. Paweł Dudek

Krzyż ma kilka metrów wysokości, jest drewniany. Na złączeniu ramion znajduje się wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, a nad nim charakterystyczny blaszany daszek.

cmentarz_choleryczny_jasien_5Październik 2016 r., fot. Paweł Dudek

mapa_wig_1935_p45_s29_fragment_krzyz_cmentarz_choleryczny_jasienFragment mapy WIG z 1935 roku

Na współczesnych mapach trudno szukać tego cmentarza. Lokalizacja jest jednak widoczna na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935 roku. Tam oznaczono to miejsce, które w legendzie mapy oznacza krzyż lub figurę religijną.

Zdjęcia z marca 2022 roku

Ponownie odwiedziłem to miejsce w marcu 2022 roku, a więc po ponad pięciu latach. Krzyż nadal się tam znajduje, jest w stanie podobnym jak w październiku 2016 roku.

Marzec 2022 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2022 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2022 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2022 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2022 r., fot. Paweł Dudek

2672 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: