Cmentarz choleryczny w Radomsku (ul. Św. Rocha)

Ten artykuł dodałem 20.06.2016 roku

W latach 1710, 1812, 1816 i 1824 Radomsko zostało nawiedzone przez epidemie cholery. Podczas tej ostatniej epidemii postanowiono zorganizować cmentarz dla zmarłych w wyniku zarazy. Miejsce to znajdowało się w bezpiecznej odległości od miasta, gdyż ludzie bali się wtedy rozprzestrzenienia epidemii. Dziś cmentarz wydaje się być nieco zapomniany, bo od dawna nie odbywają się tu pochówki. Trzeba jednak przyznać, że na cmentarzu pojawiają się czasem znicze i świeże kwiaty. Okoliczni mieszkańcy starają się w miarę możliwości dbać o to miejsce.

Cmentarz choleryczny znajduje się w miejscu, gdzie ulica Św. Rocha łączy się z obwodnicą, po jej wschodniej stronie. Teren ten zlokalizowany jest na planie kwadratu. Cmentarz jest ogrodzony, ale płot pozostawia wiele do życzenia. Tuż przy furtce wejściowej znajduje się wysoki metalowy krzyż.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_4Furtka wejściowa oraz wysoki krzyż. Widok od strony ul. Św. Rocha

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_1

Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków, dwa z nich są nawet oznaczone imieniem i nazwiskiem zmarłego. Na dość starej tabliczce napisano, że jest to grób Stanisława Ciupy. Kolejna tabliczka, tym razem współcześnie wykonana, wskazuje na miejsce pochówku Franciszka Zbroji, który żył 36 lat i zmarł 16 marca 1917 roku. To ważna informacja – jeszcze w początkach XX wieku na tym cmentarzu odbywały się pochówki.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_2Dwa nagrobki z zachowanymi informacjami o zmarłych

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_3

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_5Widok ogólny na cmentarz, po prawej obwodnica, po lewej ul. Św. Rocha

3256 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj