Cmentarz choleryczny w Radomsku (ul. Św. Rocha)

Ten artykuł dodałem 20.06.2016 roku

W latach 1710, 1812, 1816 i 1824 Radomsko zostało nawiedzone przez epidemie cholery. Podczas tej ostatniej epidemii postanowiono zorganizować cmentarz dla zmarłych w wyniku zarazy. Miejsce to znajdowało się w bezpiecznej odległości od miasta, gdyż ludzie bali się wtedy rozprzestrzenienia epidemii. Dziś cmentarz wydaje się być nieco zapomniany, bo od dawna nie odbywają się tu pochówki. Trzeba jednak przyznać, że na cmentarzu pojawiają się czasem znicze i świeże kwiaty. Okoliczni mieszkańcy starają się w miarę możliwości dbać o to miejsce.

Cmentarz choleryczny znajduje się w miejscu, gdzie ulica Św. Rocha łączy się z obwodnicą, po jej wschodniej stronie. Teren ten zlokalizowany jest na planie kwadratu. Cmentarz jest ogrodzony, ale płot pozostawia wiele do życzenia. Tuż przy furtce wejściowej znajduje się wysoki metalowy krzyż.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_4Furtka wejściowa oraz wysoki krzyż. Widok od strony ul. Św. Rocha

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_1

Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków, dwa z nich są nawet oznaczone imieniem i nazwiskiem zmarłego. Na dość starej tabliczce napisano, że jest to grób Stanisława Ciupy. Kolejna tabliczka, tym razem współcześnie wykonana, wskazuje na miejsce pochówku Franciszka Zbroji, który żył 36 lat i zmarł 16 marca 1917 roku. To ważna informacja – jeszcze w początkach XX wieku na tym cmentarzu odbywały się pochówki.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_2Dwa nagrobki z zachowanymi informacjami o zmarłych

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_3

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_5Widok ogólny na cmentarz, po prawej obwodnica, po lewej ul. Św. Rocha

Wspomniane na początku artykułu lata, w których panowała w Radomsku epidemia cholery wydają się być niejedynymi okresami tej choroby w mieście. W kolejnych numerach „Tygodnika Lekarskiego” z 1866 roku lekarz powiatowy Julian Kulski podawał bieżące informacje na temat liczby zachorowań oraz śmierci w wyniku cholery. Między wrześniem a listopadem 1866 toku zmarło co najmniej 138 osób, co też daje powód, aby nazwać ten okres epidemią.

W Radomsku był także drugi cmentarz choleryczny, znajdował się on przy ul. Przedborskiej.

7818 razy oglądano od początku 5 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: