Cmentarz choleryczny w Radomsku (ul. Św. Rocha)

W latach 1710, 1812, 1816 i 1824 Radomsko zostało nawiedzone przez epidemie cholery. Podczas tej ostatniej epidemii postanowiono zorganizować cmentarz dla zmarłych w wyniku zarazy. Miejsce to znajdowało się w bezpiecznej odległości od miasta, gdyż ludzie bali się wtedy rozprzestrzenienia epidemii. Dziś cmentarz wydaje się być nieco zapomniany, bo od dawna nie odbywają się tu pochówki. Trzeba jednak przyznać, że na cmentarzu pojawiają się czasem znicze i świeże kwiaty. Okoliczni mieszkańcy starają się w miarę możliwości dbać o to miejsce.

Cmentarz choleryczny znajduje się w miejscu, gdzie ulica Św. Rocha łączy się z obwodnicą, po jej wschodniej stronie. Teren ten zlokalizowany jest na planie kwadratu. Cmentarz jest ogrodzony, ale płot pozostawia wiele do życzenia. Tuż przy furtce wejściowej znajduje się wysoki metalowy krzyż.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_4Furtka wejściowa oraz wysoki krzyż. Widok od strony ul. Św. Rocha. Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_1Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków, dwa z nich są nawet oznaczone imieniem i nazwiskiem zmarłego. Na dość starej tabliczce napisano, że jest to grób Stanisława Ciupy. Kolejna tabliczka, tym razem współcześnie wykonana, wskazuje na miejsce pochówku Franciszka Zbroji, który żył 36 lat i zmarł 16 marca 1917 roku. To ważna informacja – jeszcze w początkach XX wieku na tym cmentarzu odbywały się pochówki.

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_2Dwa nagrobki z zachowanymi informacjami o zmarłych. Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_3Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

cmentarz_choleryczny_radomsko_obwodnica_5Widok ogólny na cmentarz, po prawej obwodnica, po lewej ul. Św. Rocha. Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

Wspomniane na początku artykułu lata, w których panowała w Radomsku epidemia cholery wydają się być niejedynymi okresami tej choroby w mieście. W kolejnych numerach „Tygodnika Lekarskiego” z 1866 roku lekarz powiatowy Julian Kulski podawał bieżące informacje na temat liczby zachorowań oraz śmierci w wyniku cholery. Między wrześniem a listopadem 1866 toku zmarło co najmniej 138 osób, co też daje powód, aby nazwać ten okres epidemią.

W Radomsku był także drugi cmentarz choleryczny, znajdował się on przy ul. Przedborskiej.

Zdjęcia z października 2022 roku

W październiku 2022 roku, przejeżdżając obok cmentarza, zatrzymałem się tam i zrobiłem kilka nowych zdjęć, które prezentuję poniżej.

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2022 r., fot. Paweł Dudek

10092 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj