Częstochowa: tablica poświęcona Warszycowi i KWP

Ten artykuł dodałem 2.07.2016 roku

W Częstochowie, przy alei Najświętszej Maryi Panny 33, na frontowej ścianie budynku znajduje się tablica pamiątkowa. Oto pełna inskrypcja z tej tablicy:

„LASY – BORY”
„GAJE – OGRODY”

PAMIĘCI
Kpt. Stanisława Sojczyńskiego
„WARSZYCA” – TWÓRCY I KOMENDANTA
KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO
ORAZ
ŻOŁNIERZY K W P
WALCZĄCYCH W LATACH 1945 – 1956
Z SOWIECKIM OKUPANTEM
O NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ

ŻOŁNIERZE K W P
HARCERZE Z H R
OBYWATELE ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ

8. I. 2004 r.

czestochowa_tablica_NMP_warszycCzerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

W budynku, na którego murze znajduje się tablica, jest bank (2016 r.). Moim zdaniem otoczenie tablicy pamiątkowej jest godne, w końcu to najważniejsza i najbardziej reprezentacyjna arteria w Częstochowie.

czestochowa_tablica_NMP_warszyc_2Czerwiec 2016 r., fot. Paweł Dudek

Aktualizacja ze stycznia 2020 roku

Od jakiegoś czasu w budynku, na którym znajduje się tablica nie ma już banku Credit Agricole (przeniesiono go nieco dalej). Teraz przy alei Najświętszej Maryi Panny 33 jest sklep marki Gerry Weber. Tablica oczywiście pozostała na swoim miejscu.

Styczeń 2020 r., fot. Paweł Dudek

Aktualizacja z lutego 2022 roku

Właściwie to nic nie zmieniło się w tym miejscu, ale dla celów dokumentacyjnych zrobiłem dwa zdjęcia, które prezentuję poniżej.

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

1611 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: