Częstochowska Czarna Madonna na obrazie Szukalskiego

Ten artykuł dodałem 24.02.2019 roku

Stanisław Szukalski, wspaniały rzeźbiarz, malarz, rysownik i teoretyk kilka lat swojego dzieciństwa spędził w Gidlach. Uczył się tam w szkole powszechnej, a potem naukę kontynuował w szkole Fabianiego w Radomsku. Dość obszerną biografię na temat tego artysty zamieściłem tutaj. Od niedawna śledzę profil na Instagramie, poświęcony Szukalskiemu. Znalazłem tam m.in. poniższą grafikę, przedstawiającą Częstochowską Czarną Madonnę (The Black Madonna of Częstochowa), czyli Matkę Boską Częstochowską. W twórczości Szukalskiego znaleźć można jeszcze inne nawiązania do religii katolickiej. Jest to o tyle ciekawe, że nie deklarował się on jako katolik.

Powyższa praca wykonana jest techniką przypominającą puentylizm, gdzie obraz tworzony jest za pomocą gęsto rozmieszczonych punktów. Szukalski stworzył wiele prac w podobnej formie.

325 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.