Dawny cmentarz choleryczny przy ulicy Przedborskiej

Ten artykuł dodałem 6.05.2020 roku

Przy ulicy Przedborskiej w Radomsku znajdował się niegdyś cmentarz choleryczny i fakt ten nadal istnieje w świadomości mieszkańców miasta. W dawnych czasach Radomsko nawiedzały epidemie, a pochówki zmarłych w ten sposób osób urządzano na osobnych cmentarzach, zwanych epidemicznymi lub cholerycznymi.

Kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Cmentarz znajdował się na miejscu obecnego kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz jeszcze 75 metrów za ścianą tego kościoła w stronę kirkutu. Kościół ten zaczęto budować w 1988 roku, co sprawiło, że cmentarz choleryczny przestał tam istnieć. Nie odnalazłem póki co informacji co stało się z nagrobkami oraz ewentualnymi szczątkami. Zapewne przeniesiono je w godne miejsce.

Replika krzyża cmentarnego. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na tym cmentarzu były nawet kamienne nagrobki, dziś pozostał jedynie krzyż, a właściwie replika krzyża cmentarnego. Obok znajduje się drewniany budynek, który spełniał rolę kaplicy do czasu wybudowania kościoła. Nieistniejący już cmentarz nazywano czasem cmentarzem na Kierkowie. Kierków to nazwa tej dzielnicy miasta Radomska, chociaż już dziś mało osób jej używa. W Radomsku jest jeszcze jeden cmentarz choleryczny, znajduje się on przy ul. Św. Rocha.

975 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: