Dawny cmentarz ewangelicki w Hucie Porajskiej

Ten artykuł dodałem 29.06.2019 roku

Ten, kto nie wie, że w Hucie Porajskiej (gmina Kamieńsk) znajdują się pozostałości po XIX-wiecznym cmentarzu ewangelickim, raczej nie odnajdzie go przez przypadek. Dawna nekropolia znajduje się wśród drzew, żeby się tam dostać, należy przejść przez łąkę. Oczywiście żadnych oznaczeń tam nie ma. Gdy już znajdziemy się na miejscu, można tam znaleźć zaledwie kilka nagrobków, a odczytane z nich inskrypcji graniczy z cudem. Najlepiej zachowana mogiła wykonana jest z lastriko i upamiętnia 14-letnią dziewczynę – Else-Marię Herrmann, która zmarła 3 listopada 1941 roku. Od czasu do czasu ludzie odwiedzają to miejsce. Znalazłem tam kilka wypalonych zniczy, kilka wiązanek sztucznych kwiatów.

Cmentarz znajduje się pośród tych drzew

Najlepiej zachowany nagrobek

197 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.