Dawny cmentarz ewangelicki w Krerach

Ten artykuł dodałem 15.06.2019 roku

Krery to mała miejscowość w gminie Masłowice. Niegdyś mieszkało tam całkiem sporo kolonistów niemieckich, a pozostałością po nich jest zapomniany już cmentarz ewangelicki. Znajduje się on pośród drzew, w zaroślach za murowanym przystankiem autobusowym i ciągnie w stronę Masłowic na długości kilkudziesięciu metrów.

Niestety na miejscu nie ma już zbyt wielu nagrobków. Ja znalazłem zaledwie dwa i to w fatalnym stanie. Na jednym z nich udało mi się odczytać rok śmierci osoby tam pochowanej – 1914. Z pośrednich źródeł wiem jednak, że cmentarz ten funkcjonował już w XIX wieku. Gdzieniegdzie można znaleźć wypalone znicze – jednak ktoś czasem odwiedza to miejsce. Niestety znalazłem też spore fragmenty przekopanej ziemi. Czyżby ktoś tam czegoś poszukiwał?

1121 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: