Dawny cmentarz ewangelicki w Krerach

Ten artykuł dodałem 15.06.2019 roku

Krery to mała miejscowość w gminie Masłowice. Niegdyś mieszkało tam całkiem sporo kolonistów niemieckich, a pozostałością po nich jest zapomniany już cmentarz ewangelicki. Znajduje się on pośród drzew, w zaroślach za murowanym przystankiem autobusowym i ciągnie w stronę Masłowic na długości kilkudziesięciu metrów.

Niestety na miejscu nie ma już zbyt wielu nagrobków. Ja znalazłem zaledwie dwa i to w fatalnym stanie. Na jednym z nich udało mi się odczytać rok śmierci osoby tam pochowanej – 1914. Z pośrednich źródeł wiem jednak, że cmentarz ten funkcjonował już w XIX wieku. Gdzieniegdzie można znaleźć wypalone znicze – jednak ktoś czasem odwiedza to miejsce. Niestety znalazłem też spore fragmenty przekopanej ziemi. Czyżby ktoś tam czegoś poszukiwał?

246 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.