Dawny rynek w Pławnie

Ten artykuł dodałem 20.06.2020 roku

Dziś w tym miejscu znajduje się park, ale niegdyś było to centralne miejsce w dawnym mieście. O tym, że Pławno posiadało kiedyś prawa miejski pisałem tutaj. Dawny rynek otacza niska zabudowa, tak charakterystyczna dla małomiasteczkowego klimatu. To właśnie w rynku odbywały się jarmarki, najpierw sześć razy w roku, potem co dwa tygodnie we wtorki.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Na środku znajduje się pomnik upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego, którzy szli na odsiecz Wiednia. Król nie nocował jednak w Pławnie, ale w pałacu w Kruszynie, czyli nie tak daleko stamtąd. Na tym samym pomniku jest też tablica poświęcona powstańcom styczniowym oraz ochotnikom w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Pomnik pochodzi z 1966 roku. Oto lista 22 mieszkańców Pławna biorących udział w walkach w 1920 roku:
– Władysław Chybała,
– Ignacy Gawin,
– Jan Górecki,
– Franciszek Jabłoński,
– Marian Klekowski,
– Władysław Kręt (odznaczony krzyżem walcznych),
– Jan Kutermacha (poległ),
– Witold Majer,
– Antoni Nowakowski,
– Marian Ojrzyński, ps. „Kacperek”,
– Stefan Ojrzyński, ps. „Rajka”,
– Władysław Ojrzyński, ps. „Lineczek” (poległ),
– Zygmunt Powązka (odznaczony krzyżem walecznych),
– Stanisław Remiszewski,
– Stanisław Rogalski I,
– Stanisław Rogalski II,
– Stanisław Siakowski (odznaczony krzyżem walecznych),
– Stefan Siąkowski,
– Bogdan Starostecki (poległ),
– Jan Tapert,
– Ryszard Tapert,
– Stanisław Zatoń.

Warto zwrócić także uwagę na okazały dąb wolności, posadzony tam w związku z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek


1211 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)