Dwie tablice informacyjne poświęcone historii radomszczańskiego getta

Ten artykuł dodałem 27.03.2021 roku

Przy ul. Joselewicza, tuż przed wejściem na skwer Fajta oraz Kakusińskiego znajdują się dwie tablice informacyjne poświęcone historii radomszczańskiego getta żydowskiego, które funkcjonowało w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicach znajduje się krótka historia getta, zdjęcia, a także plan.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Miejsce to nie jest przypadkowe. Mniej więcej w tym miejscu znajdowała się granica getta. Powstało ono w grudniu 1939 roku. Mieszkali w nim przede wszystkim Żydzi z Radomska, ale również z okolicznych miejscowości, a nawet z Poznania czy Płocka. Jesienią 1942 roku miały miejsce dwie deportacje do obozu zagłady z Treblince. Wywieziono wówczas ok. 14 000  Żydów. Na części obszaru getta utworzono mniejsze getto, skąd w styczniu 1943 roku wywieziono 4 000 osób, wśród których byli nowi osadzeni, a także ci, którzy wcześniej się uratowali. Ostatnie 250 młodych Żydów kilka dni później wywieziono do obozów pracy, a część rozstrzelano na kirkucie.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

313 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)