Dwór i park w Kobielach Wielkich

Ten artykuł dodałem 19.10.2018 roku

Dwór ten znajduje się tuż za budynkiem urzędu gminy. Na teren otaczającego go parku można się także dostać z drogi prowadzącej do Babczowa.

dwor_park_kobiele_wielkie_1

dwor_park_kobiele_wielkie_2

dwor_park_kobiele_wielkie_3

dwor_park_kobiele_wielkie_4

Budowę dworu rozpoczęto jeszcze w XIX wieku, a ukończono w 1905 roku. Inicjatorem jego powstania był Kazimierz Tymowski. Konstrukcja parterowa została zbudowana na planie prostokąta. Przykrywa ją czterospadowy dach. W osi fasady znajdował się piętrowy pseudoryzalit ozdobiony czterema pilastrami dźwigającymi trójkątny naczółek.

dwor_park_kobiele_wielkie_5

dwor_park_kobiele_wielkie_6

dwor_park_kobiele_wielkie_7

Przed II wojną światową, dokładniej od 1937 roku właścicielką dworu była już Maria Teresa Sobańska. W skład majątku wchodziło wówczas wiele innych budynków – stajnia wyścigowa (później służyła jako łaźnia), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz oraz ślusarnia. Po II wojnie światowej w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, izba porodowa, przedszkole a także urząd gminy. O tym, że dwór jeszcze całkiem niedawno był użytkowany świadczy chociażby skrzynka z charakterystycznym logo Telekomunikacji Polskiej, do budynku więc podłączony był telefon. Takie skrzyneczki montowano w latach 90. lub po roku 2000. Dziś budynek dworu jest bardzo zaniedbany i niemalże całkowicie zawalony, do czego przyczyniły się m.in. pożary sprzed kilku lat.

dwor_park_kobiele_wielkie_8

dwor_park_kobiele_wielkie_9

dwor_park_kobiele_wielkie_10

Za dworem, w parku, znajduje się staw. Warto także zwrócić uwagę na stare modrzewie, dziś zaniedbane, kiedyś były dumą okolicy.

Zdjęcia z marca 2020 roku

Schody przed wejściem od prawej strony. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wejście od strony parku. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wejście od strony wsi. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

3854 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: