Dwór i park w Kobielach Wielkich

Ten artykuł dodałem 19.10.2018 roku

Dwór ten znajduje się tuż za budynkiem urzędu gminy. Na teren otaczającego go parku można się także dostać z drogi prowadzącej do Babczowa.

dwor_park_kobiele_wielkie_1

dwor_park_kobiele_wielkie_2

dwor_park_kobiele_wielkie_3

dwor_park_kobiele_wielkie_4

Budowę dworu rozpoczęto jeszcze w XIX wieku, a ukończono w 1905 roku. Inicjatorem jego powstania był Kazimierz Tymowski. Konstrukcja parterowa została zbudowana na planie prostokąta. Przykrywa ją czterospadowy dach. W osi fasady znajdował się piętrowy pseudoryzalit ozdobiony czterema pilastrami dźwigającymi trójkątny naczółek.

dwor_park_kobiele_wielkie_5

dwor_park_kobiele_wielkie_6

dwor_park_kobiele_wielkie_7

Przed II wojną światową, dokładniej od 1937 roku właścicielką dworu była już Maria Teresa Sobańska. W skład majątku wchodziło wówczas wiele innych budynków – stajnia wyścigowa (później służyła jako łaźnia), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz oraz ślusarnia. Po II wojnie światowej w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, izba porodowa, przedszkole a także urząd gminy. O tym, że dwór jeszcze całkiem niedawno był użytkowany świadczy chociażby skrzynka z charakterystycznym logo Telekomunikacji Polskiej, do budynku więc podłączony był telefon. Takie skrzyneczki montowano w latach 90. lub po roku 2000. Dziś budynek dworu jest bardzo zaniedbany i niemalże całkowicie zawalony, do czego przyczyniły się m.in. pożary sprzed kilku lat.

dwor_park_kobiele_wielkie_8

dwor_park_kobiele_wielkie_9

dwor_park_kobiele_wielkie_10

Za dworem, w parku, znajduje się staw. Warto także zwrócić uwagę na stare modrzewie, dziś zaniedbane, kiedyś były dumą okolicy.

1190 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.