Dwór i park w Kobielach Wielkich

Dwór ten znajduje się tuż za budynkiem urzędu gminy. Na teren otaczającego go parku można się także dostać z drogi prowadzącej do Babczowa.

dwor_park_kobiele_wielkie_1

dwor_park_kobiele_wielkie_2

dwor_park_kobiele_wielkie_3

dwor_park_kobiele_wielkie_4

Budowę dworu rozpoczęto jeszcze w XIX wieku, a ukończono w 1905 roku. Inicjatorem jego powstania był Kazimierz Tymowski. Konstrukcja parterowa została zbudowana na planie prostokąta. Przykrywa ją czterospadowy dach. W osi fasady znajdował się piętrowy pseudoryzalit ozdobiony czterema pilastrami dźwigającymi trójkątny naczółek.

dwor_park_kobiele_wielkie_5

dwor_park_kobiele_wielkie_6

dwor_park_kobiele_wielkie_7

Przed II wojną światową, dokładniej od 1937 roku właścicielką dworu była już Maria Teresa Sobańska. W skład majątku wchodziło wówczas wiele innych budynków – stajnia wyścigowa (później służyła jako łaźnia), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz oraz ślusarnia. Po II wojnie światowej w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, izba porodowa, przedszkole a także urząd gminy. O tym, że dwór jeszcze całkiem niedawno był użytkowany świadczy chociażby skrzynka z charakterystycznym logo Telekomunikacji Polskiej, do budynku więc podłączony był telefon. Takie skrzyneczki montowano w latach 90. lub po roku 2000. Dziś budynek dworu jest bardzo zaniedbany i niemalże całkowicie zawalony, do czego przyczyniły się m.in. pożary sprzed kilku lat.

dwor_park_kobiele_wielkie_8

dwor_park_kobiele_wielkie_9

dwor_park_kobiele_wielkie_10

Za dworem, w parku, znajduje się staw. Warto także zwrócić uwagę na stare modrzewie, dziś zaniedbane, kiedyś były dumą okolicy.

Zdjęcia z marca 2020 roku

Schody przed wejściem od prawej strony. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wejście od strony parku. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wejście od strony wsi. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

3972 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj