Dworek z początku XX wieku przy ul. Młodzowskiej w Radomsku

Ten artykuł dodałem 13.04.2019 roku

Wśród zabytków Radomska znajduje się m.in. dworek z początków XX wieku przy ul. Młodzowskiej pod numerem 9. Nigdy nie zwracałem uwagi na ten obiekt, ale skoro Wikipedia wymienia go w takim kontekście, warto abym poświęcił mu tutaj trochę miejsca.

Jadąc od centrum miasta przez ulicę Młodzowską, mniej w jej środkowej części mijamy dawną bocznicę kolejową prowadzącą do zakładów Famegu. Dworek znajduje się po lewej stronie, tuż za przejazdem. Obecnie obiekt ten znajduje się w prywatnych rękach. Do niedawna była widoczna jeszcze pełna informacja o chęci sprzedaży wraz z numerem telefonu. Jest to budynek parterowy z poddaszem i dachem (na moje niefachowe oko) czterospadowym. Dawniej w poddaszu znajdowały się tzw. wole oka, a od frontowej strony wykusz z balkonem, dziś pozostała po nim tylko murowana balustrada. Wygląda na to, że budynek jest niezamieszkany. Warto zwrócić uwagę na jego frontową część, nad przednim oknem znajduje się zapewne rok powstania. Niestety, ze względu na odległość, nie jestem w stanie go odczytać. Pierwsze dwie cyfry to 1 i 9, a trzecia i czwarta to chyba 3 oraz 0. Jeśli ktoś z Czytelników wie coś więcej na temat tego budynku, zachęcam do przesłania informacji.

To zdjęcie przedstawia dworek w grudniu 2007 roku. Autor fot. Jacek Kamieniak

496 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.