Egzekucje na Kopcu

Ten artykuł dodałem 15.12.2017 roku

Na tzw. Kopcu odbyły się w 1944 roku dwie egzekucje. Obydwóch dokonali Niemcy na ludności polskiej. Pierwsza egzekucja, podczas której zginęło 10 osób miała miejsce 3 maja. Z kolei 23 czerwca zginęło aż 22 osoby, w dwóch turach po 11 osób. Był to odwet Niemców za dokonywane przez Polaków zamachy.

Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej, ciała zamordowanych ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Radomsku.

kopiec_egzekucja_1

kopiec_egzekucja_2

kopiec_egzekucja_3

W 1947 roku powstała tablica upamiętniająca te ofiary, w 1978 roku kolejna, ale mimo tego miejsce zbrodni i w ogóle sam fakt tego wydarzeniu był w świadomości mieszkańców miasta niezbyt dobrze znany. Od 2013 roku znajduje się tam pomnik, o którym więcej można przeczytać w tym miejscu.

 kopiec_egzekucja_4

kopiec_egzekucja_5

1993 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.