Elektryfikacja kolei w Radomsku (1957 r.)

Ten artykuł dodałem 23.10.2016 roku

Ważnym wydarzeniem w rozwoju linii kolejowej nr 1 (dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, na której szlaku znajduje się Radomsko) była jej elektryfikacja. W naszym mieście miała ona miejsce w 1957 roku. Proces elektryfikacji tej linii kolejowerozpoczęto jeszcze przed II wojną światową, w 1937 roku. Wówczas zmodernizowano tylko odcinek Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów. Dalszą modernizację linii przerwała wojna.

pierwsze_elektryczne_pociagi_w_radomsku_tuz_po_1957Autor zdjęcia: Marek D. – archiwum rodzinne, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12113241

otwarcie_kolei_elektrycznej_radomskoKolejne zdjęcie z otwarcia kolei elektrycznej w Radomsku. W tle dworzec, nieco dalej wieża ciśnień, już bez dachu. Najprawdopodobniej 1957 rok, chociaż w internecie znalazłem też podpis mówiący, że wydarzenie to miało miejsce w 1956 roku.

W 1953 roku kontynuowano elektryfikację na kolejnych odcinkach w kierunku do Katowic. W 1957 roku modernizacja objęła m.in. Radomsko. Na pamiątkowej fotografii z tego okresu widać lokomotywę ET21-45. Zdjęcie jest wykonane na mostku łączącym ulicę Sierakowskiego z ulicą Reymonta (o czym świadczą barierki widoczne z dwóch stron). W tle widać kościół ewangelicki, który został wkrótce potem rozebrany (nieco więcej na jego temat można przeczytać tutaj).

2771 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: