Epitafium poświęcone Kazimierzowi Soczołowskiemu na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów

Ten artykuł dodałem 9.03.2021 roku

Na jednej ze ścian na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów znajduje się tablica epitafialna poświęcona Kazimierzowi Soczołowskiemu. Tablica ta nie wszystkim rzuca się w oczy, bo znajduje się w rogu, gdzie stykają się dwie ściany wewnętrznych zabudowań. Podchodząc bliżej można się zapoznać z krótką, ale treściwą informacją o osobie, której jest poświęcona.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Tablica ma ciekawy kształt – w centralnej części jest płaskorzeźba z popiersiem Kazimierza Soczołowskiego (oplecione od dołu wieńcem zapewne z liści laurowych i dębowych), wyżej zwieńczenie w formie krzyża, a poniżej następujący tekst:

ZASŁUŻONEMU DZIAŁACZOWI SPOŁECZNEMU
PIERWSZEMU PREZESOWI I PROTEKTOROWI
STRAŻY OGNIOWEJ OCHOTNICZEJ
KURATOROWI SZPITALA MIEJSKIEGO
Ś.P. KAZIMIERZOWI
SOCZOŁOWSKIEMU
MAGISTROWI FARMACYI
UR. D. 27 SIERPNIA 1835 R. ZM. 29 MARCA 1908 R.
WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY MIASTA RADOMSKA WZNIEŚLI
TĄ TABLICĘ W 1918 ROKU

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Warto dodać, że na tej samej ścianie znajdują się jeszcze dwie tablice, poświęcone Julianowi Kulskiemu oraz Leonowi Kulskiemu. Wszystkie te trzy tablice zostały uwiecznione na zdjęciu z albumu „Radomsko” z końca lat 80.

270 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)