Florentynów. Kapliczka z 1945 roku

Ten artykuł dodałem 15.04.2018 roku

We Florentynowie (gmina Kodrąb), na skraju wsi, tuż obok wjazdu na ul. Południową w Kietlinie, znajduje się ciekawa kapliczka. Pochodzi ona z 1945 roku.

kapliczka_florentynow_1945_1

Kapliczka ma formę trzech ułożonych jeden na drugim kolumn o podstawie kwadratu. Każda kolejna kolumna jest nieco mniejsza. Na szczycie znajduje się murowany krzyż z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. W środkowej kolumnie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a w dolnej krótka historia tego obiektu. Całość znajduje się na piedestale z płytek ceramicznych i otoczona jest płotkiem.

kapliczka_florentynow_1945_2

Oto treść inskrypcji:

W 1945 ROKU ZOSTAŁA
WYBUDOWANA TA FIGURKA
W MIEJSCU GDZIE ZOSTAŁ
ZNISZCZONY KRZYŻ PRZEZ
OKUPANTÓW. INTENCJĄ
GOSPODARZY WYSIEDLONYCH
KTÓRZY SZCZĘŚLIWIE
POWRÓCILI NA SWOJE
GOSPODARSTWA.
BÓG Z NAMI NA ZAWSZE

kapliczka_florentynow_1945_3

kapliczka_florentynow_1945_4

Przy kapliczce zauważyłem znicze, teren jest uporządkowany. Ludzie dbają o to miejsce. W pobliżu znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego, pisałem o nim tutaj.

480 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.