Florian Budniak

Ten artykuł dodałem 26.04.2017 roku

Był żołnierzem i naukowcem. Urodził się 17 kwietnia 1919 roku w Broszewie na Górnym Śląsku Opolskim. W 1933 r. uzyskał stopień inżyniera leśnictwa na Uniwersytecie Poznańskim. Po klęsce wrześniowej przebywał w powiecie radomszczańskim, gdzie wstąpił do ZWZ/AK i przyjął pseudonim „Borsuk”, a następnie „Andrzej”. W listopadzie 1943 r. z rozkazu mjr Polkowskiego przejął po „Warszycu” dowództwo oddziału partyzanckiego, którym kierował aż do wyzwolenia. Po wojnie osiadł w Poznaniu, był represjonowany, doktoryzował się, a następnie uzyskał stopień profesora w Zakładzie Ekonomiki Drzewnictwa w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu. Uzyskał liczne odznaczenia państwowe i resortowe, a także Krzyż Virtuti Militari od emigracyjnych władz polskich. Zmarł 28 września 1993 r. w Poznaniu.

500 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.