Florian Karwowski

Ten artykuł dodałem 12.04.2020 roku

Urodził się 23 lipca 1897 roku w Przedborzu.  W czasie pierwszej wojny światowej przymusowo walczył w armii rosyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości stał się oficerem Wojska Polskiego, gdzie służył w dwudziestoleciu międzywojennym.

W czasie drugiej wojny światowej był Dyrektorem Biura Rady Opiekuńczej Miejskiej (ROM), czyli polskiej organizacji charytatywnej wspierającej potrzebujących. Prowadzona przez niego jednostka była delegaturą Rady Głównej Opiekuńczej z siedzibą w Warszawie.

W ramach tzw. Sonderaktion (z niem. akcji specjalnej) Niemcy postanowili aresztować kierownicze warstwy polskiego społeczeństwa. W dniu 25 lutego 1941 roku Karwowski trafił transportem z Radomia do Konzentrationslager Auschwitz, gdzie otrzymał numer ewidencyjny 10624. Jego dalsze losy nie są niestety znane.

486 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: