Folwarki, pomnik zamordowanych w grudniu 1944 r.

Ten artykuł dodałem 15.06.2017 roku

W lesie między Folwarkami a Suchą Wsią można natknąć się na tajemniczy pomnik. Wchodząc w jedną z bocznych dróżek, nagle oczom okazuje się płyta nagrobna z krzyżem, otoczona metalowym płotkiem.

folwarki_miejsce_egzekucji_1944_1

To pamiątka po egzekucji mieszkańców Radomska oraz okolicznych wsi. Dotarłem do różnych informacji na temat liczebności ofiar. Było ich między 18 a 20. To członkowie Armii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej. Wśród nich byli m.in. Franciszek Kuliś, Władysław Sygulski, Zygmunt Michalec, Józef Zasępa z Wierzbicy, policjant granatowy współpracujący z Armią Ludową Stefan Stępień oraz były jeniec radziecki, żołnierz z powstania warszawskiego o pseudonimie „Tank”. Jedenastu zamordowanych udało się zidentyfikować, reszty nazwisk do dziś nie ustalono. Rozstrzelanych prawdopodobnie zdradził członek grupy partyzanckiej, który miał wydać informację o ich przynależności do podziemia. Hitlerowcy dokonali rozstrzelania 29 oraz 31 grudnia 1944 roku podczas publicznej egzekucji. Podobno  ofiary miały ręce skrępowane drutem kolczastym…

folwarki_miejsce_egzekucji_1944_2

folwarki_miejsce_egzekucji_1944_3

Uroczystość odsłonięcia płyty pamiątkowej odbyła się 20 maja 1978 roku. Przybyli wówczas przedstawiciele władz wojewódzkich, naczelnych władz ZBOWiD oraz gospodarze Radomska. Jednocześnie w licznych szkołach w okolicy uczestnicy drugiej wojny światowej spotykali się z młodzieżą i opowiadali o minionych czasach.

Dziś miejsce egzekucji wygląda na odwiedzane. Na pomniku znalazłem sporo kwiatów, a także wypalone znicze. Dowiedziałem się też, że do jeszcze niedawna znajdowała się tam żeliwna tablica ze wszystkimi nazwiskami ofiar (z 1978 roku), ale nie wiadomo co się z nią stało.

1527 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.