Gdzie Radomsko, a gdzie Sieradz?

Ten artykuł dodałem 8.10.2016 roku

W różnego rodzaju publikacjach, zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych, spotkać można określenie, które mówi, że Radomsko leży w ziemi sieradzkiej. Odległość drogowa pomiędzy naszym miastem a Sieradzem wynosi ponad 100 kilometrów. Dlaczego więc o Radomsku mówi się, że leży w ziemi sieradzkiej?

herb_ziemia_sieradzkaHerb ziemi sieradzkiej

Na początku XIV wieku, a więc w czasach, gdy Radomsko od kilkudziesięciu lat było formalnie miastem, Polska została podzielona na obszary administracyjne. Jeden z takich obszarów nazywał się właśnie ziemią sieradzką. Przekształcił się on później w województwo sieradzkie (istniejące aż do rozbiorów w XVIII wieku). Województwo to obejmowało teren prawie 10 tysięcy km2. Tworzyły je cztery powiaty – piotrkowski, sieradzki, szadkowski i radomski (dziś powiedzielibyśmy – radomszczański). Teren obejmował na wschodzie ziemie aż do Pilicy, która była naturalną granicą z województwem sandomierskim. Rola Przedborza była więc wówczas znacznie większa niż dzisiaj.

Radomsko i powiat radomski znalazł się w graniach ziemi sieradzkiej nieprzypadkowo. Sieradz był najbliższym tak ważnym ośrodkiem miejskim. Trudno byłoby przecież przyporządkować Radomsko o ziemi krakowskiej, sandomierskiej czy kaliskiej.

W literaturze można spotkać też inne przyporządkowania terytorialne miasta Radomska – do ziemi łęczycko-sieradzkiej, a także do łęczyckiej. Wszystko zależy od kontekstu historycznego, kościelnego czy też etnograficznego.

2533 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: