Gomunice – kapliczka przy torach kolejowych

Ten artykuł dodałem 8.09.2017 roku

Jadąc pociągiem z Gomunic w kierunku północnym widziałem nie jeden raz kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej. W końcu postanowiłem tam dotrzeć, aby się jej bliżej przyjrzeć.

kapliczka_gomunice_obok_torow_las_1Zdjęcie pochodzi z lipca 2017 roku

Została ona wybudowana na początku XX wieku, być może w roku 1905. Istnieje teoria, która mówi, że zbudowano ją po zesłaniach na Sybir, które były efektem strajku w Fabryce Mebli Giętych w Wojciechowie.

kapliczka_gomunice_obok_torow_las_2Zdjęcie pochodzi z lipca 2017 roku

Jeszcze do niedawna figura Matki Boskiej nie miała widocznej na współczesnych zdjęciach metalowej osłony. Wykonali ją pracownicy Zakładu Tworzyw Sztucznych „Cefol” z pobliskiego Wojciechowa, w latach 1976-1980. Warto dodać, że niemal na wprost kapliczki znajduje się wejście do czynnego tunelu pod torami kolejowymi.

725 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.