Grób 11 osób zamordowanych w 1945 roku nieopodal Orzechowa

Ten artykuł dodałem 13.06.2016 roku

W lesie, blisko skrzyżowania dróg prowadzących do Orzechowa, Orzechówka i Cadowa znajduje się betonowy grób z krzyżem. Na grobie umieszczono płytę z lastriko, a na niej napis:

Ś.P.
TU SPOCZYWA
11 OSÓB W TYM
ANNA BOROWIECKA
OTOLIA KĘPIEŃ
ZAMORDOWANI W 1945

grob_11_zamordowanych_orzechow_1

grob_11_zamordowanych_orzechow_2

Nie znam okoliczności tego tragicznego wydarzenia, dlatego też szukam osób, które mogłyby powiedzieć na ten temat coś więcej. Czekam pod adresem e-mail pawel@radomsk.pl a także w komentarzach.

Gdy byłem tam pierwszy raz, w czerwcu 2015 roku, grób wyglądał tak, jak na zdjęciu poniżej. Dopiero ostatnio przygotowano płytę nagrobną z napisami. Widać więc, że ktoś dba o to miejsce, na grobie jest czysto, są nowe sztuczne kwiaty.

grob_11_zamordowanych_orzechow_2015

W pobliżu grobu, bezpośrednio przy skrzyżowaniu dróg, znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Artykuł o kapliczce można znaleźć tutaj.

grob_11_zamordowanych_orzechow_widok_na_kapliczke_i_troche_grobuNa prawo od kapliczki, dosłownie kilka kroków w lesie znajduje się grób

Z kolei po drugiej stronie skrzyżowania znajduje się metalowy krzyż, pisałem na ten temat tutaj.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_6

1139 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, dać piątaka, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.