Grób Marcina Ziółkowskiego i Adolfa Zawadzkiego na Cmentarzu Starym w Radomsku

Ten artykuł dodałem 25.01.2021 roku

Na Cmentarzu Starym w Radomsku, w kwaterze B 1 pod nr 16 „S” znajduje się grób Marcina Ziółkowskiego i Adama Zawadzkiego – dwóch powstańców styczniowych, którzy byli ze sobą spokrewnieni. Marcin Ziółkowski był dziadkiem Adolfa Zawadzkiego.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marcin Andrzej Ziółkowski był oficerem napoleońskim, Podsędkiem Radomszczańskim (urzędnikiem sądowym), weteranem walk w 1830 i 1848 roku. Zasłużył się podczas budowy szpitala w naszym mieście. Urodził się w 1790 roku w Rogoźnie, zmarł w 1864, w wieku 74 lat.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Adolf Władysław Zawadzki, powstaniec styczniowy, był uczniem gimnazjum, ranny w bitwie o Radomsko 24 stycznia 1863 roku. zmarł 23 sierpnia tego samego roku w wieku 16 lat.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Powyższe zdjęcia pochodzą z listopada 2020 roku. Liście solidnie przykryły płytę nagrobną. Wybrałem się więc w to miejsce jeszcze raz, aby zrobić zdjęcia napisów znajdujących się na tej płycie. Cóż, muszę przyznać, że zdjęcie nie oddaje tego, co tam się znajduje i na tej podstawie nie da się odczytać treści. Skorzystałem więc z książki Zofii Gzik pt. „Stary Cmentarz w Radomsku” (Radomsko 2012). Poniżej przytaczam treść oraz zdjęcia wykonane w marcu 2021 roku. I zachęcam do osobistego przestudiowania tych napisów na cmentarzu.

D O M

Tu spoczywają zwłoki
czci godnych
Dziadka i Wnuka

ś.p. Marcina
Ziółkowskiego
Żołnierza
Obywatela
i Urzędnika
Żył lat 74
Umarł d 23 stycz
nia 1863 ro.

ś.p. Adolfa
Zawadzkiego
Ucznia Klasy VII
w 16 roku życia
ugodzony nieszczę
snym ciosem 24
stycznia 1863
zakończył cierp
ienia 23 sierpnia
1863 ro.

Wieczny im spoczynek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

543 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)