Grób polskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939 roku koło Pytowic

Ten artykuł dodałem 28.03.2021 roku

Zdjęcie tego grobu widziałem już kilka razy. Nigdy jednak nie udało mi się ustalić jego lokalizacji. Dopiero jeden z moich znajomych, który był tam osobiście, wytłumaczył mi gdzie to miejsce się znajduje. Przy najbliższej okazji postanowiłem więc tam pojechać.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Od razu więc postaram się wytłumaczyć innym jak można tam trafić. Po wyjechaniu z Pytowic w kierunku Huty Brudzkiej należy skręcić z asfaltówki w prawo, tak jakby podjeżdżało się do podnóża Góry Kamieńskiej, chociaż tak naprawdę to jedzie się lekko w dół. Po kilkuset metrach w poprzek, pod drogą będzie przepływał strumień, a nieco dalej po prawej stronie będzie rozlewisko czy też staw. Po przejechaniu nad strumieniem należy od razu rozglądać się na lewo, bo kilkanaście metrów od drogi będzie znajdował się grób.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Jak poinformował mnie Czytelnik, pierwsze dosyć trwałe oznaczenie grobu było wykonane w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Było ono skromniejsze od obecnego, chociaż trzeba też przyznać, że obecnie pomnik nie odznacza się wyjątkowym przepychem.

Grób ten ma prostokątną murowaną podstawę. Otoczony jest metalowym ozdobnym płotkiem. Na dwóch wspornikach jest też metalowa konstrukcja z Orłem Wojska Polskiego oraz informacja: WRZESIEŃ / 1939 / ZGINĄŁ / ZA / NASZĄ WOLNOŚĆ. Ponadto na ogrodzeniu grobu jest też tablica z informacją o wykonawcach tego upamiętnienia: UCZNIOWIE ZSZ / PRZY W.K.S. „MOSTOSTAL” / W RADOMSKU. Klasa przy W.K.S. Mostostal funkcjonowała przy obecnym Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Była to klasa zawodowa, która lekcje miała w Elektryku, a zajęcia praktyczne w Mostostalu. Na razie nie udało mi się ustalić jaki żołnierz poległ i został pochowany w tym miejscu. W każdym razie grób jest zadbany, schludny, są tam znicze. Artykuł uzupełnię, gdy uzyskam kolejne informacje.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

507 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)