Groby lotników na cmentarzu w Kobielach Wielkich

Na cmentarzu w Kobielach Wielkich znajdują się nagrobki lotników poległych w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. Pamiętam, że kiedyś te nagrobki miały inną formę, dziś wykonane są z marmuru i lastriko.

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Plutonowy pilot Czesław Borzęcki, kapral strzelec Czesław Buziuk oraz porucznik obserwator Tadeusz Frąckowiak należeli do 55 Eskadry Bombowej. 3 września 1939 roku bombardowali niemieckie kolumny pancerne jadące drogą Radomsko – Częstochowa. Niemieckie myśliwce zestrzelili PZL.23B „Karasia”, którym lecieli trzej piloci. Spadł on w okolicy wsi Olszynki, kilka kilometrów od Kobiel. W Olszynkach znajduje się pomnik upamiętniający pilotów, charakterystycznym elementem tego obiektu jest śmigło samolotu, pisałem o tym tutaj.

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Czesław Borzęcki, 6 kwietnia 1916 – 3 września 1939 r.

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Czesław Buziuk, 1918 – 3 września 1939 r.

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Tadeusz Frąckowiak, zm. 3 września 1939 r.

W tym samym rzędzie, co nagrobki trzech pilotów, znajduje się także czwarty nagrobek, wykonany zresztą w podobnym stylu. Różnica jest jednak taka, że ten czwarty nagrobek jest symboliczny – miejsce pochówku tego pilota jest nieznane, prawdopodobnie znajduje się na polach koło Karsów. Tym pilotem był strzelec plutonowy podchorąży Mieczysław Mazur, członek załogi samolotu PZL.23B nr D1 „Karaś”, który również 3 września 1939 roku bombardował niemieckie kolumny. Lecący z nim porucznik obserwator Stefan Alberti i pilot plutonowy Wacław Buczykło przeżyli awaryjne lądowanie wyskakując ze spadochronami koło miejscowości Karsy. Wszyscy trzej byli członkami 21 Eskadry Bombowej Lekkiej. Przy drodze między Karsami a Przyborowem znajduje się pomnik upamiętniający plut. pchor. Mieczysława Mazura. Być może tam jest też miejsce jego wiecznego spoczynku. O pomniku tym pisałem tutaj.

Wrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

W 1979 roku na ścianie kościoła Św. Zygmunta w Częstochowie odsłonięto tablicę pamiątkową, na której znajdują się m.in. nazwiska wyżej wymienionych lotników.

1473 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj