IPN bada szczątki ludzkie w mogile ze Słostowic

Ten artykuł dodałem 6.06.2019 roku

Jak informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, 3 czerwca 2019 roku specjaliści z tej instytucji przeprowadzili prace poszukiwawczo-archeologiczne w Słostowicach (gmina Gomunice). Celem prac było przebadanie bezimiennej leśnej mogiły polskiego partyzanta. W wyniku prac ujawniono szczątki ludzkie należące do jednej osoby. Przy szczątkach znaleziono nieliczne artefakty, tj. guzik, fragment obuwia.

Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Informacja o mogile została przekazana pracownikom IPN-u m.in. przez wnuka działającego na tym terenie członka leśnego oddziału. W 1943 roku miało dojść do potyczki w sąsiedztwie pobliskiej miejscowości Gorzędów. W trakcie akcji został ciężko ranny jeden z partyzantów, którego kompani przewieźli do Barczkowic, Kamieńska a następnie do Pytowic, gdzie niestety zmarł. Z obawy przed odkopaniem jego szczątków przez Niemców ciało przewieziono w nieznanym kierunku i pochowano. Prace IPN potwierdziły fakt obecności ludzkich szczątków w miejscu wskazanym podczas wizji lokalnej. Za przypuszczeniem, iż odnalezione miejsce jest właściwym miejscem pochówku partyzanta przemawiają także wspomnienia Teodora Gajewskiego, ps. „Sęp”, który pisał: „Irys” wykonał zadanie. Pochował go gdzieś w lesie za Słostowicami. O miejscu mogiły wiedziałem tylko ja, on i gajowy ze Słostowic”.

O fakcie odnalezienia szczątków powiadomiony został prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.

942 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.