IPN bada szczątki ludzkie w mogile ze Słostowic

Jak informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, 3 czerwca 2019 roku specjaliści z tej instytucji przeprowadzili prace poszukiwawczo-archeologiczne w Słostowicach (gmina Gomunice). Celem prac było przebadanie bezimiennej leśnej mogiły polskiego partyzanta. W wyniku prac ujawniono szczątki ludzkie należące do jednej osoby. Przy szczątkach znaleziono nieliczne artefakty, tj. guzik, fragment obuwia.

Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Informacja o mogile została przekazana pracownikom IPN-u m.in. przez wnuka działającego na tym terenie członka leśnego oddziału. W 1943 roku miało dojść do potyczki w sąsiedztwie pobliskiej miejscowości Gorzędów. W trakcie akcji został ciężko ranny jeden z partyzantów, którego kompani przewieźli do Barczkowic, Kamieńska a następnie do Pytowic, gdzie niestety zmarł. Z obawy przed odkopaniem jego szczątków przez Niemców ciało przewieziono w nieznanym kierunku i pochowano. Prace IPN potwierdziły fakt obecności ludzkich szczątków w miejscu wskazanym podczas wizji lokalnej. Za przypuszczeniem, iż odnalezione miejsce jest właściwym miejscem pochówku partyzanta przemawiają także wspomnienia Teodora Gajewskiego, ps. „Sęp”, który pisał: „Irys” wykonał zadanie. Pochował go gdzieś w lesie za Słostowicami. O miejscu mogiły wiedziałem tylko ja, on i gajowy ze Słostowic”.

O fakcie odnalezienia szczątków powiadomiony został prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.

2246 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj