Kamienica przy ul. Reymonta 8 i 10

Ten artykuł dodałem 3.11.2020 roku

Dziś ten budynek ma dwa numery, znajduje się przy ulicy Reymonta nr 8 i nr 10, przed wojną była to ulica Kaliska 8. W latach 1915-1939 mieściła się tam bożnica (sztybl) bractwa pogrzebowego „Chewra Kadisza” oraz siedziba tejże instytucji. „Chewra Kadisza” (czasem zapis w formie: „Hevra Kadisza”) zajmowała się przygotowywaniem ciał do pochówku, dziś powiedzielibyśmy, że była to swego rodzaju firma pogrzebowa. Co istotne, działała ona charytatywnie, nie pobierając wynagrodzenia za swoje usługi.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Z przewodnika po „The Kesselman Museum” wyczytać można, że w 1917 roku właścicielem tej posesji był Żyd Nehemii Zandberg. Mieściła się tam też żydowska księgarnia oraz sklep spożywczy. Jeszcze do niedawna w chodniku przed budynkiem znajdowała się tabliczka „Teh Kesselman Museum” z numerem 41. Po tzw. małej rewitalizacji centrum tabliczka nie wróciła już na swoje miejsce.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

857 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)