Kaplica we Frachowcu

Ten artykuł dodałem 11.09.2018 roku

Frachowiec to część wsi Gosławice w gminie Kodrąb. Dotrzeć tam można zjeżdżając z drogi nr 42 w stronę Gosławic. Przejeżdżając tamtędy moja uwaga skupiła się na pięknej kaplicy, która znajduje się po lewej stronie drogi.

kaplica_frachowiec_1

Jest to obiekt z cegły, zawiera w sobie cechy neogotyku. Od frontu znajdują się drzwi, zaś w bocznych ścianach okna. Nie wchodziłem do środka, zresztą nie było to potrzebne a drzwi były zamknięte. Zdjęcie wnętrza wykonałem przykładając aparat do szyby. W środku znajduje się ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej i napisem „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ”. Czysty obrus, kwiaty i ogólny porządek świadczą o tym, że okoliczni mieszkańcy bardzo dbają o to miejsce.

kaplica_frachowiec_2

Stojąc przed kaplicą warto zwrócić uwagę na tabliczkę z napisem nad drzwiami wejściowymi. Można się dzięki temu dowiedzieć kto jest jej fundatorem oraz w którym roku została zbudowana. Poniżej znajduje się treść tabliczki.

PANU BOGU NA CHWAŁĘ
I NA CZEŚĆ MATKI BOŻEJ
WYBUDOWALI TĄ KAPLICĘ
ERAZM I ELŻBIETA
MAŁŻONKOWIE GARBIEC
W ROKU 1916

kaplica_frachowiec_3

856 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: