Kaplica we Frachowcu

Ten artykuł dodałem 11.09.2018 roku

Frachowiec to część wsi Gosławice w gminie Kodrąb. Dotrzeć tam można zjeżdżając z drogi nr 42 w stronę Gosławic. Przejeżdżając tamtędy moja uwaga skupiła się na pięknej kaplicy, która znajduje się po lewej stronie drogi.

kaplica_frachowiec_1

Jest to obiekt z cegły, zawiera w sobie cechy neogotyku. Od frontu znajdują się drzwi, zaś w bocznych ścianach okna. Nie wchodziłem do środka, zresztą nie było to potrzebne a drzwi były zamknięte. Zdjęcie wnętrza wykonałem przykładając aparat do szyby. W środku znajduje się ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej i napisem „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ”. Czysty obrus, kwiaty i ogólny porządek świadczą o tym, że okoliczni mieszkańcy bardzo dbają o to miejsce.

kaplica_frachowiec_2

Stojąc przed kaplicą warto zwrócić uwagę na tabliczkę z napisem nad drzwiami wejściowymi. Można się dzięki temu dowiedzieć kto jest jej fundatorem oraz w którym roku została zbudowana. Poniżej znajduje się treść tabliczki.

PANU BOGU NA CHWAŁĘ
I NA CZEŚĆ MATKI BOŻEJ
WYBUDOWALI TĄ KAPLICĘ
ERAZM I ELŻBIETA
MAŁŻONKOWIE GARBIEC
W ROKU 1916

kaplica_frachowiec_3

362 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.