Kapliczka na drzewie w Niedośpielinie Zastawiu

Urocza kapliczka znajduje się w Niedośpielinie Zastawiu. Jest ona przywieszona na drzewie i ma formę budkową. Podobno kapliczka ta jest jedną z najstarszych w miejscowości. W środku, za szybą znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a nieco wyżej, jeszcze pod daszkiem, umieszczono obrazek z papieżem Janem Pawłem II. Nad daszkiem znajduje się drewniany krzyżyk. Kapliczka przyozdobiona jest sztucznymi kwiatami.

kapliczka_zastawie_niedospielin_1

kapliczka_zastawie_niedospielin_2

kapliczka_zastawie_niedospielin_3

Od pani Jolanty, dawnej mieszkanki Niedośpielina, dowiedziałem się, że gdzieś w okolicy kapliczki znajdował się dawny cmentarz, być może epidemiczny. Kapliczka miała być ostatnią pozostałością po tymże cmentarzu. Podobno rolnicy, którzy orali pobliskie pole, odnajdywali w ziemi fragmenty ludzkich kości. Poza opowieścią dawnej mieszkanki nie udało mi się nigdzie już potwierdzić, że istniał tam cmentarz. Za drzewem, na którym znajduje się kapliczka, jest sztuczny staw. A nieco dalej płynie strumień. Przejść przez niego można dzięki małemu mostkowi.

kapliczka_zastawie_niedospielin_4

Jak dotrzeć do kapliczki? Jadąc główną drogą od strony Radomska należy skręcić w lewo tuż przed kościołem. Samochód najlepiej zostawić na parkingu, ponieważ dalszy dojazd jest raczej niemożliwy. Po pokonaniu kilkuset metrów na drzewie po lewej stronie zobaczymy kapliczkę.

3061 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj