Kapliczka – pozostałość po cmentarzu cholerycznym w Radziechowicach Drugich

Ten artykuł dodałem 8.08.2016 roku

Radziechowice Drugie to wieś położona w gminie Ładzice. Obiekt, o którym mowa w niniejszym artykule zlokalizowany jest niedaleko cmentarza parafialnego, trzeba jechać drogą przez las w kierunku południowo-wschodnim. Trafić tam można także ze wsi Brodowe, przekraczając drogę krajową nr 1 i jadąc w kierunku północno-zachodnim.

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_1

Dziś po właściwym cmentarzu cholerycznym nie ma już śladu, rośnie tam las. Pozostała jedynie słupowa, murowana kapliczka, nie sposób jej nie zauważyć jadąc drogą przez las. Kapliczka nawiązuje kształtem do tzw. Latarni Umarłych (takie budowle informowały wędrowców o tym, że w pobliżu znajduje się miejsce związane ze śmiercią, np. cmentarz).

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_2

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_3

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_4

W okienku kapliczki umieszczony jest obraz przedstawiający świętą Rozalię z Palermo, która była patronką chroniącą przed różnymi epidemiami. Powstanie tego obiektu datuje się na XX wiek.

O samym cmentarzu wiadomo niewiele, jedynie tyle, że powstał w XIX wieku.

Warto także zapoznać się z artykułem na temat pamiątkowego krzyża postawionego w miejscu dawnego kościoła w Radziechowicach Drugich. Artykuł znajduje się tutaj.

951 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.