Kapliczka – pozostałość po cmentarzu cholerycznym w Radziechowicach Drugich

Ten artykuł dodałem 8.08.2016 roku

Radziechowice Drugie to wieś położona w gminie Ładzice. Obiekt, o którym mowa w niniejszym artykule zlokalizowany jest niedaleko cmentarza parafialnego, trzeba jechać drogą przez las w kierunku południowo-wschodnim. Trafić tam można także ze wsi Brodowe, przekraczając drogę krajową nr 1 i jadąc w kierunku północno-zachodnim.

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_1

Dziś po właściwym cmentarzu cholerycznym nie ma już śladu, rośnie tam las. Pozostała jedynie słupowa, murowana kapliczka, nie sposób jej nie zauważyć jadąc drogą przez las. Kapliczka nawiązuje kształtem do tzw. Latarni Umarłych (takie budowle informowały wędrowców o tym, że w pobliżu znajduje się miejsce związane ze śmiercią, np. cmentarz).

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_2

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_3

radziechowicedrugie_cmentarzcholeryczny_4

W okienku kapliczki umieszczony jest obraz przedstawiający świętą Rozalię z Palermo, która była patronką chroniącą przed różnymi epidemiami. Powstanie tego obiektu datuje się na XX wiek.

O samym cmentarzu wiadomo niewiele, jedynie tyle, że powstał w XIX wieku.

Warto także zapoznać się z artykułem na temat pamiątkowego krzyża postawionego w miejscu dawnego kościoła w Radziechowicach Drugich. Artykuł znajduje się tutaj.

2112 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: