Kapliczka przy autostradzie w Stobiecku Szlacheckim

Ten artykuł dodałem 14.06.2021 roku

Z opowieści okolicznych mieszkańców dowiedziałem się, że ta kapliczka stała na trasie wybudowanej w latach 70. gierkówki i wtedy została przeniesiona obok, w stronę zachodnią. Gdy kilka lat temu gierkówkę zaczęto przerabiać na autostradę, kapliczka nie zmieniła już swojego położenia.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Położona frontem do zachodu kapliczka ma ciekawą formę. Na rogach murowanego prostokątnego postumentu stoją cztery betonowe słupy, z których wychodzą rury podtrzymujące czterospadowy metalowy dach. We wnętrzu znajduje się wykonany z metalu ornament z centralnie położonym krzyżem z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Pod krzyżem zauważyć można dwie litery – „TN”, być może to inicjały fundatora kapliczki albo wykonawcy tej metalowej konstrukcji. Na frontowej ścianie postumentu jest tablica z napisem: OD POWIETRZA GŁODU / OGNIA I WOJNY / WYBAW NAS PANIE.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

310 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)