Kapliczka św. Jana Nepomucena na skrzyżowaniu dróg do Orzechowa, Orzechówka i Cadowa

Ten artykuł dodałem 11.06.2016 roku

Znalazłem ten obiekt przypadkowo, chociaż na mapkach, które posiadam, zauważyłem potem zaznaczoną kapliczkę. Dotrzeć tam można nawet samochodem – zjeżdżając za Strzałkowem w drogę prowadzącą do Leśnictwa Strzałków a potem przekraczając mostek na rzeczce Orzechówce. Można też tam dojechać od strony Orzechowa. Ja oczywiście polecam przejażdżkę rowerem. Kapliczka znajduje się przy drodze pożarowej nr 48.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_1

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_5

Kapliczka jest dość stara. Zbudowano ją z drewna, posiada dwuspadowy dach. Widnieją na niej dwie daty, zapisane czarną farbą – 4 kwietnia 1885 roku oraz 6 września 1849 roku. Zapewne jedna z nich jest datą powstania obiektu, ja dotarłem do informacji, że kapliczka została wybudowana w 1885 roku. W środku na cokole znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Figura ta jest nieco uszkodzona, ponieważ świętemu włożono w dłonie pąki kwiatów, w ikonografii zaś Jan Nepomucen trzyma palmę męczeńską. Ponadto w kapliczce umieszczono mnóstwo obrazów, głównie Matki Boskiej. Nie brakuje wielu sztucznych kwiatów, które wbrew pozorom nadają swoisty urok tego typu miejscom.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_2

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_4

Bardzo tajemniczym wydaje się duży grób, który znajduje się obok kapliczki. Tutaj znajduje się osobny artykuł na temat tego obiektu.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_3_noweZdjęcie wykonane w czerwcu 2016 roku.

Po drugiej stronie skrzyżowania znajduje się wysoki krzyż (tutaj jest artykuł na ten temat).

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_6Zdjęcie wykonane w czerwcu 2016 roku

732 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, dać piątaka, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.