Kapliczka św. Jana Nepomucena na skrzyżowaniu dróg do Orzechowa, Orzechówka i Cadowa

Znalazłem ten obiekt przypadkowo, chociaż na mapkach, które posiadam, zauważyłem potem zaznaczoną kapliczkę. Dotrzeć tam można nawet samochodem – zjeżdżając za Strzałkowem w drogę prowadzącą do Leśnictwa Strzałków a potem przekraczając mostek na rzeczce Orzechówce. Można też tam dojechać od strony Orzechowa. Ja oczywiście polecam przejażdżkę rowerem. Kapliczka znajduje się przy drodze pożarowej nr 48.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_1

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_5

Kapliczka jest dość stara, powstała 6 września 1849 roku, o czym zapewne świadczy napisana czarną farbą data. Dotarłem jednak również do informacji, że kapliczkę zbudowano później, w 1855 roku, zresztą można na niej znaleźć też drugą datę – 4 kwietnia 1885 roku. Obydwie daty wydają się być napisane tą samą farbą i tą samą ręką. Może pierwsza z nich to data powstania, a druga – data renowacji lub poświęcenia? Kapliczkę zbudowano z drewna, posiada dwuspadowy dach. W środku na cokole znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Figura ta jest nieco uszkodzona, ponieważ świętemu włożono w dłonie pąki kwiatów, w ikonografii zaś Jan Nepomucen trzyma palmę męczeńską. Ponadto w kapliczce umieszczono mnóstwo obrazów, głównie Matki Boskiej. Nie brakuje wielu sztucznych kwiatów, które wbrew pozorom nadają swoisty urok tego typu miejscom.

Warto przeczytać i zobaczyć zdjęcia w kolejnym artykule poświęconym temu miejscu. Znajduje się on tutaj. A w czerwcu 2019 roku kapliczka całkowicie zmieniła swoje oblicze, napisałem o tym tutaj.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_2

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_4

Bardzo tajemniczym wydaje się duży grób, który znajduje się obok kapliczki. Tutaj znajduje się osobny artykuł na temat tego obiektu.

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_3_noweZdjęcie wykonane w czerwcu 2016 roku.

Po drugiej stronie skrzyżowania znajduje się wysoki krzyż (tutaj jest artykuł na ten temat).

kapliczka_jan_nepomucen_orzechow_cadow_6Zdjęcie wykonane w czerwcu 2016 roku

Zdjęcia z czerwca 2018 roku

Poniżej znajdują się nowe zdjęcia kapliczki, tym razem z czerwca 2018 roku. Sfotografowałem obiekt nieco dokładniej niż ostatnio.

kapliczka_jana_nepomucena_skrzyzowanie_orzechow_orzechowek_cadow_vi_2018_1

kapliczka_jana_nepomucena_skrzyzowanie_orzechow_orzechowek_cadow_vi_2018_2

kapliczka_jana_nepomucena_skrzyzowanie_orzechow_orzechowek_cadow_vi_2018_3

kapliczka_jana_nepomucena_skrzyzowanie_orzechow_orzechowek_cadow_vi_2018_4

kapliczka_jana_nepomucena_skrzyzowanie_orzechow_orzechowek_cadow_vi_2018_5

2680 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj