Kapliczka Świętego Piotra w lesie koło Pukarzowa

Ten artykuł dodałem 12.06.2020 roku

Kapliczka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie, bo chyba w powiecie radomszczańskim nie ma podobnego obiektu. Żeby dojechać do kapliczki należy wypatrywać jej w lesie, na lewo od szosy biegnącej z Pukarzowa do Grodziska. Kapliczka powstała w 1930 roku z inicjatywy dawnego właściciela tych terenów – Stanisława Potockiego. Niegdyś w okolicy znajdowało się wzorowe gospodarstwo rybne i miejscowa ludność modliła się do patrona rybaków, właśnie Świętego Piotra, o dobrobyt. Nie ma się więc co dziwić, że figura zwrócona jest nie w stronę szosy, ale w stronę Pilicy.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Figura Świętego Piotra, trzymającego klucz i otwartą księgę stoi na prostokątnym postumencie, na jego frontowej ścianie znajdują się łacińska inskrypcja:

SANCTO PETRO
APOSTOLORUM PRINCIPI
SACRUM
UT INTERCEDENTE BEATO
PISCATORUM PATRONO
PROFICIAT NOBIS AD REI
PISCATORIAE INCREMENTUM

Na czterech kolumnach porządku jońskiego opiera się dach zakończony metalowym krzyżem. Z jego czterech stron, na gzymsie umieszczono cenne informacje: fundatorem był Stanisław Potocki (front), architektem był Zygmunt Plater (lewa strona), rzeźbę wykonał anielski (prawa strona), kapliczka została wykonana latem 1930 roku.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek


940 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)