W 2016 roku opublikowałem tekst ze zdjęciami na temat uroczej kapliczki w Brodowem. Kapliczka została przeniesiona w inne miejsce, a nawet zupełnie zmieniła swój wygląd.
2016 r., fot. Paweł Dudek
Bardzo podobała mi się poprzednia kapliczka! Jej biel widoczna była już z daleka. Krótki tekst oraz kilka zdjęć znajduje się tutaj. Ostatnio dowiedziałem się, że sfotografowana przeze mnie w 2016 roku kapliczka była zbudowana w początkach XX wieku w miejscu starszego obiektu. Kiedyś w środku znajdowała się figura św. Jana Nepomucena. Według relacji mieszkańca Radziechowic Drugich pana Krzysztofa Soski, syna Romana, w latach 60. XX w. figura ta została z kapliczki skradziona. Mieszkańcy w to miejsce wstawili figurę Matki Boskiej Niepokalanej i z taką figurą kapliczka stała do ostatnich chwil. Wiosną 2019 roku gdy rozpoczęto rozbudowę infrastruktury Autostrady Bursztynowej (czyli A1), kapliczkę rozebrano, była za blisko budowy. Wtedy też proboszcz z parafii Radziechowice ks. Józef Mazur figurę Matki Boskiej przeniósł do kościoła i korzystając z okazji zlecił jej odnowienie. W międzyczasie na tym odcinku autostrady wybudowano wiadukt łączący Brodowe z Radziechowicami Drugimi. Gdyby kapliczki nie rozebrano, uległaby ona zapewne zniszczeniu podczas prac budowlanych. Wiosną 2021 roku, gdy zakończyły się prace budowlane, zbudowano nową kapliczkę z cegły klinkierowej. Stanęła ona już w innej lokalizacji, po drugiej stronie wiaduktu, w linii prostej jakieś kilkanaście metrów od poprzedniego miejsca. W starym miejscu widoczne są jeszcze białe bloczki, zapewne z podstawy dawnej kapliczki. Do nowej kapliczki wstawiono odnowioną figurę Matki Boskiej (tę, która była przechowana przez pewien czas w kościele w Radziechowicach) oraz zupełnie nową figurę św. Jana Nepomucena wyrzeźbioną w drewnie. Święty Jan symbolicznie wrócił więc do kapliczki i chroni Brodowe przed zalewaniem, bo jest orędownikiem i patronem gospodarki wodnej. Na zdjęciu z 2016 roku widać niepozorny strumyk, którego brzeg był świetnym miejscem na zbudowanie kapliczki z figurą właśnie tego świętego.
Dziękuję Tomaszowi Kuźnickiemu za przekazanie informacji, które znajdują się w tym tekście.
Nowa kapliczka, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Drewniana figura św. Jana Nepomucena, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Odnowiona figura Matki Boskiej Niepokalanej, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Nowa kapliczka, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Nowa kapliczka z widokiem na Brodowe, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Miejsce starej kapliczki było tam gdzie widać pojedyncze białe bloczki tuż przy zakręcie strumienia, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Gdyby zdjęcie miało szerszy kąt, to stara kapliczka znajdowała się po lewej stronie od wiaduktu, a nowa po prawej, marzec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: