Kiedyś przychodnia, dziś szkoła (zdjęcie z drugiej połowy lat 80. XX wieku)

Na zdjęciu widać w całej okazałości budynek dawnej przychodni przy ul. Przedborskiej. Zdjęcie robione było wtedy, gdy ulica miała inną nazwę – Świerczewskiego. Znam mnóstwo ludzi, którzy mając na myśli tę przychodnię, używają poprzedniej nazwy ulicy…

rejonowa_przychodnia_zdrowia_przedborska_lata80xxwieku

Czteropiętrowy budynek przy ulicy Przedborskiej 39/41 ma ciekawą historię. Przez wiele lat mieściła się tam rejonowa przychodnia zdrowia oraz przychodnia specjalistyczna. Sprawiło to, że spora grupa dorosłych dziś radomszczan wizytowała tam od czasu do czasu. Nad drzwiami znajduje się napis: „ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ”, a pod nim „PRZYCHODNIA SPECJALISTYCZNA”. Przed wejściem stoi charakterystyczny samochód sanitarny (karetka) FSO 1500. Gdyby ten model przejechał się po dzisiejszym Radomsku, wzbudziłby niemałą sensację, a może i sentyment. Okna w budynku są zasłonięte od dołu do połowy białym materiałem przypominającym prześcieradło – po to, aby nikt z zewnątrz nie widział badanego pacjenta. Za budynkiem, po prawej, widać istniejącą do dziś kamienicę przy ul. Konarskiego.

Gdy wybudowano nowy szpital przy ulicy Jagiellońskiej, przeniesiono tam gabinety lekarskie. Przez pewien czas zastanawiano się nawet, co ma się mieścić w starej przychodni. Słyszałem nawet o pomyśle przeniesienia tam siedziby starostwa albo urzędu pracy. W 2008 roku budynek ten stał się siedzibą Zespołu Szkół Ekonomicznych, który przeniósł się tam z ulicy Sucharskiego.

Zdjęcie pochodzi z albumu „Radomsko” z 1989 roku. Jest ono podpisane jako „Rejonowa Przychodnia Zdrowia”. W albumie tym znajduje się jeszcze jedno zdjęcie tego budynku, zamieściłem je tutaj.

5802 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj