Komin Metalurgii

Ten artykuł dodałem 31.10.2017 roku

Dziś znajduje się tam galeria handlowa, ale historia tego miejsca jest znacznie bogatsza. w drugiej połowie XIX wieku powstało tam „Anonimowe Towarzystwo Przemysłu Metalurgicznego”, produkujące m.in. gwoździe oraz druty. Po II wojnie światowej zakład otrzymał nową nazwę – Zakłady Przemysłowe „Komuna Paryska” – Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu z siedzibą w Radomsku. Na początku lat 90. XX wieku nastąpiła prywatyzacja Metalurgii oraz częściowa likwidacja zakładu. Kilka lat temu na tych terenach zaczęła powstawać galeria handlowa. Na szczęście komin nie został rozebrany, chociaż pojawiają się informacje o jego złym stanie technicznym – to fakt. Powstał on bowiem w pierwszym etapie funkcjonowania zakładu, jest więc dość starą budowlą.

komin_metalurgia_1

komin_metalurgia_2

komin_metalurgia_3

komin_metalurgia_4

To bardzo charakterystyczny radomszczański obiekt, bo jego konstrukcja jest dość niespotykana. Na kominie znajduje się zbiornik na wodę, która ogrzewana była wysoką temperaturą gazów spalinowych.

komin_metalurgia_5

komin_metalurgia_6

Podczas wyborczej kampanii samorządowej w 2010 roku, jeden z kandydatów na prezydenta miasta miał tam swój baner reklamowy. Trzeba przyznać – miejsce bardzo widoczne.

komin_metalurgia_7Zdjęcie wykonane z okna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Na środku, na linii horyzontu widać komin Metalurgii, na prawo wieża reklamowa Era Parku, która wysokością prawie dorównuje kominowi. Wymowne zdjęcie przedstawiające zmiany w Radomsku pomiędzy końcem XIX wieku, a początkiem XXI…

komin_metalurgia_8Zdjęcie z perspektywy placu pomiędzy ulicą Kościuszki 6 i 4. Tu dawniej było główne wejście na teren Metalurgii

komin_metalurgia_9Zdjęcie z perspektywy wejścia na plac przed ulicą Kościuszki 8

komin_metalurgia_10Zdjęcie wykonane z okna bloku przy ulicy Kościuszki 12

komin_metalurgia_11

Teraz komin stanowi wizytówkę rozwijającej się tam galerii. Szkoda, że nie można wejść na szczyt. To byłaby ekstremalna atrakcja!

3046 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: