Bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi robi wrażenie. Jej wieżę widać z daleka. Warto wiedzieć, że konstrukcja tego elementu została wykonana przez radomszczańską firmę. Cofnijmy się do historii budowy świątyni.
Zdjęcie z grudnia 2018 r.
Komitet budowy tej katolickiej świątyni powołano w 1895 roku. W jego składzie znaleźli się najwięksi łódzcy fabrykanci: Juliusz Teodor Heinzel, Edward Herbst, Juliusz Kunitzer, Józef Richter i Adolf Hoffrichter. Około 1897 władze miasta przeznaczyły część Placu Szpitalnego pod budowę nowego kościoła. Ogłoszony w 1898 konkurs na projekt wygrał architekt Emil Zillman. Do pierwotnego projektu poprawki, mające na celu powiększenie rozmiarów kościoła, wprowadzili Józef Pius Dziekoński, Sławomir Odrzywolski-Nałęcz i Stefan Szyller. Wnętrze zaprojektował wiedeński architekt Zygfryd Stern. Pieczę nad budową sprawowali architekci: Kazimierz Sokołowski, a od 1909 Kazimierz Stebelski. Kamień węgielny poświęcił 16 czerwca 1901 arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel. Budynek oddano do użytku w 1912 roku. W 1920 roku kościół został podniesiony przez papieża Benedykta XV do rangi katedry, a w 1922 roku katedra została konsekrowana przez biskupa Wincentego Tymienieckiego. Mimo że od 1912 roku kościół normalnie funkcjonował, nadal trwały prace nad budową wieży. Zachowało się całkiem sporo zdjęć katedry jeszcze bez tego elementu.
Lata 1909-1912. Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotopolska.eu
1912. Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotopolska.eu
Prace nad budową wieży zostały przerwane w 1916 roku, bo trwała wówczas wojna. Pierwotny projekt wieży i jej hełmu został w poważnym stopniu zmieniony w 1927 roku przez łódzkiego architekta Józefa Kabana, gdyż na dotychczasowej niedokończonej konstrukcji zaczęły pojawiać się pęknięcia powstałe pod ciężarem olbrzymiego masywu budowli. W nowej odsłonie lekkie, ażurowe zwieńczenie, o konstrukcji żelbetowej zostało zakończone smukłym ośmiobocznym, stalowym hełmem. Konstrukcje zamówiono w styczniu 1927 roku w Zakładach Towarzystwa Akcyjnego Przemysłu Metalurgicznego w Radomsku. Montaż odbył się we wrześniu. Radomszczańska firma była już wtedy znaną i cenioną marką. Nic więc dziwnego, że wykonanie stalowych elementów najwyższego budynku w Łodzi powierzono temu przedsiębiorstwu.
Wrzesień 1927. Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotopolska.eu
Wreszcie, w 1927 roku dobudowano wieżę i powieszono dzwon „Zygmunt”. Wieża ma 104,5 metry wysokości i jest najwyższym budynkiem w Łodzi oraz jednym z najwyższych kościołów w Polsce.
Zdjęcie z grudnia 2018 r.
Zdjęcie z grudnia 2018 r.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: