Koperta z propagandowym stemplem z czasów po drugiej wojnie światowej (Gidle – Radomsko, 1951 r.)

Ten artykuł dodałem 9.04.2021 roku

Od Czytelnika otrzymałem ciekawe skany koperty z przesyłki wysłanej zapewne w 1951 roku. Zawiera ona ciekawy stempel z propagandową odezwą.

Koperta jest zaadresowana do Wydziału Oświaty w Radomsku. Na trzech znaczkach znajduje się wizerunek Prezydenta Polski i Przewodniczącego Rady Państwa Polski w latach 1947-1952 Bolesława Bieruta. Znaczki są podstemplowane. Data dzienna przyjęcia przesyłki jest trochę rozmyta, ale skoro na znaczkach znajduje się Bierut, to pewnie chodzi o rok 1951 – tak wygląda odbicie datownika. Przesyłka nadana jest z Gidel, choć na odwrocie, w miejscu gdzie powinny znajdować się dane nadawcy znajduje się pieczęć z adresem radomszczańskim. Zwraca uwagę dość duża pieczęć postawiona pod danymi adresata. Oto treść tej pieczęci, zrekonstruowana, bo akurat na tej kopercie odbicie nie jest widoczne w całości:

Żądamy zakazu broni atomowej.
Rząd który pierwszy użyje broni
atomowej – będzie potępiony przez
ludzkość jako zbrodniarz wojenny!

Takie właśnie hasła propagandowe były popularnym elementem stemplowanym na przesyłkach po drugiej wojnie światowej. W czasach zimnej wojny (konflikt ideologiczny i polityczny między blokiem wschodnim z ZSRR na czele, a blokiem zachodnim z USA na czele) użycie broni atomowej wydawało się realne. Jednocześnie po doświadczeniach drugiej wojny światowej świadomość skutków jej użycia sprawiała, że ludzie naprawdę się obawiali kolejnego konfliktu o zasięgu globalnym. Mógłby on pochłonąć jeszcze więcej ofiar niż niedawno zakończona wojna.

434 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)