Koperta z XIX wieku a na niej pieczątka z nazwą naszego miasta

Ten artykuł dodałem 5.12.2020 roku

W serwisach aukcyjnych znajduje się wiele cennych pamiątek. Nikt nie jest w stanie zakupić wszystkich, dlatego warto chociaż zachować te pamiątki na zdjęciach. Ostatnio znalazłem na Allegro ofertę sprzedaży koperty z XIX wieku, na której znajduje się pieczęć z nazwą naszego miasta. Uzyskałem zgodę sprzedawcy na opublikowanie tego zdjęcia.

Na kopercie odczytałem: „do Wielmożnego Naczelnika Powiatu piotrkowskiego w Piotrkowie”. Obok słowa „do” znajduje się liczba, jakiś numer, na razie nie mam pomysłu co ona może oznaczać. Obok widać też czerwony stempel z nazwą naszego miasta w formie „Radomsk”. Taką nazwę stosowano do czasów powstania styczniowego. Po tymże powstaniu nasilił się proces rusyfikacji. Dokonano nowego podziału administracyjnego Królestwa Polskiego. Zmieniono nazwy miejscowości a Radomsk przemianowano na Noworadomsk. Z kolei w opisie aukcji sprzedawca zaznaczył, że koperta jest z ok. 1860 roku, co w zasadzie też się zgadza.

470 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)