Krystyna Kwiatkowska

Urodziła się 23 września 1953 roku w Radomsku. Była pisarką fantasy historycznej inspirowanej celtyckimi legendami, poetką oraz malarką.

Jest absolwentką studiów polonistycznych na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 70. i 80. działała w opozycji demokratycznej.

Debiut poetycki zaliczyła w miesięczniku „Więź” w 1978 roku. W 1980 roku została laureatką I nagrody na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Poezji w Łodzi za debiutancki tom „Antygony rosną w innym klimacie”, wyrastający z oryginalnie przetworzonych doświadczeń poezji Nowej Fali. W 1994 roku wydała zbiór wierszy „Wolę tych, co błądzili”.

W 1998 roku opublikowała swoją pierwszą powieść „Prawdziwa historia Morgan le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu”, za co otrzymała Srebrny Glob. Została także nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Także w 1998 roku otrzymała wyróżnienie specjalne Śląskiego Klubu Fantastyki – Śląkfę. Inne jej dzieła to zbiór opowiadań fantasy inspirowanych legendą o Robin Hoodzie „Prosto z Sherwood”. Wydała również zbiór hinduskich anegdot pt. „Jak rozmawiać z idiotą” oraz wybór cytatów politycznych „Polska jabłoń demokracji”.

Oprócz poezji i fantastyki, zajmowała się także krytyką literacką, pisała scenariusze m.in. wraz z Jackiem Kowalczykiem scenariusz filmu „Głód”, wyróżnionego prestiżową nagrodą im. Andrzeja Munka i literaturę poradniczą („Młodość nie ma wieku”, 2002).

Krystyna Kwiatkowska zmarła 13 października 2005 roku w Łodzi. Jest pochowana na cmentarzu komunalnym Doły. Od 2011 roku odbywa się coroczny Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku.

Tekst powstał m.in. na podstawie informacji z Wikipedii oraz z biogramu Krystyny Kwiatkowskiej, znajdującego się w Radomszczańskim Słowniku Biograficznym.

618 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj