Krzyż na kamieniu przy skrzyżowaniu drogi do Rogaczówka

Ten artykuł dodałem 14.06.2020 roku

Jadąc z Żytna do Rogaczówka, na zakręcie można zobaczyć metalowy krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Krzyż ten jest umieszczony na dużym kamieniu i wiąże się z nim ciekawa historia. Pierwotnie był położony w nieco innym miejscu – stał obok drogi prowadzącej do Silnicy. Gdy wybudowano drogę do Rogaczówka, przestawiono kamień z krzyżem w obecne miejsce. Okoliczne pola, podobnie zresztą jak dziś, należą do mieszkańców Żytna. Teraz pojawiły się tam też domy, ale w przeszłości były to tylko pola. Niegdyś mniej więcej do tego miejsca dochodziła procesja z księdzem, który święcił okoliczne pola z okazji przypadającego 15 maja dnia Świętego Izydora – patrona rolników. Był to więc swego rodzaju punkt końcowy swoistej procesji, a krzyż postawiono właśnie z tego powodu.

W dolnej części krzyża można zobaczyć zagięcie. To ślad po próbie złamania go przez chuliganów. Na szczęście mieszkańcy wyprostowali krzyż i dbają o niego, o czym świadczą ozdoby w postaci sztucznych kwiatów.

Informacje o krzyżu uzyskałem od pana Wiesława Witkowskiego.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek


866 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)