Lamus w Gorzędowie

Ten artykuł dodałem 25.05.2019 roku

Na początek warto, abym krótko wyjaśnił co nazywano dawniej lamusem. Był to rodzaj budynku gospodarczego, mógł on być drewniany lub murowany. Pierwotnie lamusy były zabudowaniami dworskimi, z czasem zaczęły pojawiać się także w gospodarstwach chłopskich. Dziś jest to określenie pomieszczenia, w którym przechowuje się stare i niepotrzebne rzeczy, stąd też powiedzenie „odejść do lamusa” oznacza „wyjść z użytku”.

Aleja drzew prowadzi prosto do lamusa

Przejeżdżając przez Gorzędów można tamtejszego lamusa w ogóle nie zauważyć. Znajduje się on nieco w oddaleniu od drogi, pomiędzy sklepem spożywczym a strażnicą OSP. Prowadzi do niego aleja drzew. Lamus w Gorzędowie powstał w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy rodziny Zarębów. Jest to murowany budynek gospodarczy wzniesiony na planie prostokąta z mansardowym dachem. Z przodu posiada przedsionek ze szczytem w stylu późnobarokowym, pokryty dwuspadowym dachem. Gdy przyjechałem na miejsce, budynek był zamknięty, ale jeszcze do niedawna mieścił się tam sklep spożywczy o wdzięcznej nazwie „Skrzat”. Szkoda, że nie znalazłem nikogo, kto wpuściłby mnie do środka. Mógłbym wtedy zobaczyć znajdujące się tam sklepienia kolebkowe z lunetami. Na moje oko budynek jest w całkiem niezłym stanie. Lamus znajduje się w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pod nr 686 z 16 września 1967 roku. Razem z otaczającymi go drzewami jest to pozostałość po zespole dworsko-parkowym.

W pozostałościach parku znajduje się staw

2199 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: