Majowa Góra. Tablica poświęcona Tomaszowi Smokowi

Ten artykuł dodałem 8.05.2022 roku

Majowa Góra to zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na obrzeżach Przedborza. Porośnięte drzewami wzgórze ma 235 m n.p.m. Jeszcze po wojnie funkcjonował tam kamieniołom, którego śladem jest zarośnięty wąwóz. Na końcu tego wąwozu znajduje się tablica poświęcona Tomaszowi Smokowi.

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

Tomasz Smok urodził się w 1888 roku. Był gajowym w miejscowości Taras (kilka kilometrów od Przedborza). Należał także do AK. Został przez Niemców pojmany, a 22 sierpnia 1944 roku rozstrzelany w wąwozie na Majowej Górze. Miał 56 lat. Dziś w tym miejscu znajduje się pamiątkowa tablica. Jest to południowa ściana wąwozu. Tablica informuje:

TU ZAMORDOWANY
ZOSTAŁ
PRZEZ
HITLEROWCÓW
CZŁONEK ARMII
KRAJOWEJ
TOMASZ SMOK
DN 22. VIII 1944 R
ZBOWID
PRZEDBÓRZ

Tablica została tam zamontowana w latach 70. przez ZBOWiD, a w 2011 roku krewni zmarłego odnowili ją. Tomasz Smok spoczywa na cmentarzu w Przedborzu.

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

175 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)