Marian Kruszyński

Ten artykuł dodałem 10.01.2019 roku

W Radomsku to postać mało znana, w Częstochowie też. Ale chyba każdy częstochowianin kojarzy zaprojektowane przez niego budynki.

marian_kruszynski

Marian Kruszyński urodził się 12 kwietnia 1937 roku w Radomsku. Był architektem – absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z 1964 roku. W latach 1977-1979 pełnił funkcję wiceprezesa częstochowskiego zarządu okręgowego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Członkiem tej organizacji był już od zakończenia studiów. Zaprojektował wiele znanych i ważnych budynków, m.in. dom towarowy „Puchatek” w Częstochowie, Megasam (ul. Wolności, lata 1971-1974) Młodzieżowy Ośrodek Kulturalno-Oświatowy (ul. Kopernika), komendę policji (ul. Popiełuszki), osiedle mieszkaniowe Parkitka (w latach 1986-1989), a także komendę policji w Katowicach, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie oraz wnętrze i otoczenie kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

Dom_Handlowy_Megasam_469982_Fotopolska-EuDom handlowy „Megasam” w Częstochowie na pocztówce z lat 90. XX wieku

Zmarł 9 marca 2012 roku w Częstochowie. Został pochowany na cmentarzu Kule.

268 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.