Marian Kruszyński

Ten artykuł dodałem 10.01.2019 roku

W Radomsku to postać mało znana, w Częstochowie też. Ale chyba każdy częstochowianin kojarzy zaprojektowane przez niego budynki.

marian_kruszynski

Marian Kruszyński urodził się 12 kwietnia 1937 roku w Radomsku. Był architektem – absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z 1964 roku. W latach 1977-1979 pełnił funkcję wiceprezesa częstochowskiego zarządu okręgowego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Członkiem tej organizacji był już od zakończenia studiów. Zaprojektował wiele znanych i ważnych budynków, m.in. dom towarowy „Puchatek” w Częstochowie, Megasam (ul. Wolności, lata 1971-1974) Młodzieżowy Ośrodek Kulturalno-Oświatowy (ul. Kopernika), komendę policji (ul. Popiełuszki), osiedle mieszkaniowe Parkitka (w latach 1986-1989), a także komendę policji w Katowicach, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie oraz wnętrze i otoczenie kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

Dom_Handlowy_Megasam_469982_Fotopolska-EuDom handlowy „Megasam” w Częstochowie na pocztówce z lat 90. XX wieku

Zmarł 9 marca 2012 roku w Częstochowie. Został pochowany na cmentarzu Kule.

321 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)