Masłowice. Tablica ku pamięci Polaków rozstrzelanych w 1943 roku

Ten artykuł dodałem 11.06.2019 roku

W Masłowicach znajduje się tablica upamiętniająca Polaków rozstrzelanych przez Niemców w dniu 25 października 1943 roku. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że zamordowani zostali tam mieszkańcy Radomska i był to odwet za udaną akcję partyzantów w pobliskich Krerach. Jeszcze do niedawna tablica ta wyglądała inaczej (niestety nie mam starych zdjęć). Przed 2009 rokiem była na niej informacja mówiąca, że to miejsce stracenia aż 20 zakładników.

W 2009 roku tablicę wymieniono na nową, umieszczając dodatkowo dane 18 ofiar. Ciekawe z czego wynika różnica w liczbach pomiędzy starą a nową tablicą… Poniżej cytuję treść tej nowej.

PAMIĘCI POLAKÓW
ROZSTRZELANYCH PRZEZ NIEMCÓW
W TYM MIEJSCU
25 PAŹDZIERNIKA 1943R.

ABERSKI JAN LAT 30
GIEROŃ JAN LAT 19
JARZĄBEK JÓZEF LAT 28
JARZĄBEK PIOTR LAT 29
JĘDRZEJCZYK STEFAN LAT 24
KMIECIK BOLESŁAW LAT 24
KUBCZYK JAN LAT 37
ŁYSAKOWSKI FRANCISZEK LAT 31
MICHAŁOWSKI JÓZEF LAT 30
MICHAŁOWSKI PIOTR LAT 36
PACZYŃSKI WALENTY LAT 28
PERLIŃSKI JÓZEF LAT 23
SKRZYPCZYK PAWEŁ
SKRZYPCZYK KONSTANTY
WALASZCZYK ANTONI LAT 19
WALASZCZYK PIOTR LAT 45
WILK ANTONI LAT 48
WODZISŁAWSKI JÓZEF LAT 17

SPOŁECZEŃSTWO GMINY MASŁOWICE
I WOJEWÓDZKI KOMITET OCHRONY
PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA
W ŁODZI 2009R.

Obok tablicy znajduje się metalowy krzyż. Obydwa te obiekty otoczone są metalowymi płotkami.

771 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: