Miejsce, gdzie urodził się Reymont

Jak zapewne wiele osób wie, że w Kobielach Wielkich urodził się Władysław Stanisław Reymont (pisałem o tym tutaj). W miejscu, gdzie stał dom przyszłego noblisty znajduje się teraz pomnik z pamiątkową tablicą.

miejsce_w_ktorym_urodzil_sie_reymont_1

Na dość dużym kamieniu umieszczono płaskorzeźbę z podobizną twarzy Reymonta, w charakterystycznych okrągłych okularach. Nieco niżej znalazła się tablica z następującymi napisami:

*KTO  INO WYRZEKA SIĘ ZŁA
NIE CZYNIĄC DOBRA
TEN GORSZE ZŁO RODZI*
W.S. REYMONT

TU STAŁ DOM, W KTÓRYM
7.05.1867 R. URODZIŁ SIĘ
WŁADYSŁAW STANISŁAW
REYMONT

MIESZKAŃCY GMINY KOBIELE WIELKIE, MAJ 2000

miejsce_w_ktorym_urodzil_sie_reymont_2

Całość otoczona jest metalowym płotkiem. Jest tam miejsce na złożenie kwiatów czy też zniczy. I na koniec jeszcze ciekawostka związana z tym miejscem. Starsze ode mnie osoby powiedziały mi kiedyś, że przed wieloma laty, ale nie tak znów dawno, np. 40 czy 50 lat temu stał w tym miejscu drewniany dom, dokładnie ten sam, w którym urodził się Reymont. Czy ktoś może to potwierdzić?

miejsce_w_ktorym_urodzil_sie_reymont_3

Aktualizacja ze stycznia 2019 r.

W serwisie aukcyjnym Allegro natrafiłem na bardzo ciekawe zdjęcie. Na fotografii znajduje się tablica z informacją: „W TYM MIEJSCU STAŁ DOM W KTÓRYM URODZIŁ SIĘ WŁADYSŁAW REYMONT”. Obok widoczny jest drewniany dom, ale to jednak chyba nie ten, zresztą na tablicy wyraźnie było napisane, że „stał”, a nie „stoi”. Najprawdopodobniej fotografia jest z 1969 roku. Świadczy o tym to, że inne czarno-białe fotografie z Kobiel Wielkich wystawione na Allegro przez tego samego sprzedającego, są podpisane właśnie tym rocznikiem.

kobiele_wielkie_miejsce_urodzin_reymonta_stare_zdjecie

3901 razy oglądano od początku 5 razy oglądano dzisiaj